یک مقام بلندپایه اماراتی اعلام کرد امارات متحده عربی در حال برداشتن گام‌هایی برای تنش‌زدایی از روابطش با ایران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انور قرقاش مشاور رئیس امارات متحده عربی در همان حال یادآوری کرد که کشورهای خلیج فارس همچنان عمیقاً نگران رفتار ایران در عراق، سوریه، یمن و لبنان‌اند.

قرقاش دوشنبه ۱۵ نوامبر/۲۴ آبان در اجلاس راهبردی ابوظبی گفت:

«[با وجود دخالت ایران در پایتخت‌های عربی] ما گام‌هایی را برای تنش‌زدایی از روابطمان با ایران برمی‌داریم. ما هیچ علاقه‌ای به درگیری با ایران نداریم زیرا پیامدهای آن چندین دهه متوجه منطقه خواهد بود.» 

این مقام اماراتی در ادامه افزود:

«من درباره چشم‌انداز موفقیت در تنش‌زدایی از رابطه با ایران واقع‌بین هستم. این یک فرآیند سیاسی است که در طی آن امیدواریم که به تدریج اعتمادسازی انجام شود و در پایان منافع هر دو طرف برآورده گردد.»

کشورهای حاشیه خلیج فارس روند مذاکرات احیای برجام در وین را به دقت زیر نظر دارند. عربستان سعودی و متحدانش در منطقه معتقدند برجام یک توافق ناقص و ناکارآمد است.

قرقاش در اجلاس راهبردی ابوظبی گفت امارات در حال ایجاد پلی برای ارتباط با همه کشورها از جمله کشورهایی است که با آن‌ها در مورد برخی مسائل اختلاف عقیده دارد. این مقام اماراتی به‌عنوان نمونه از عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل و همچنین از تنش‌زدایی در اتیوپی و سودان مثال آورد.

امارات نفوذ اخوان‌المسلمین در این کشورها را به‌عنوان تهدید درک می‌کند و در صدد مقابله با آن است. قرقاش در ادامه سخنانش در اجلاس راهبردی ابوظبی گفت:

«ما می‌دانیم که نقش ایالات متحده آمریکا تغییر کرده است و با این حال ایالات متحده همچنان مهم‌ترین متحد امارات باقی می‌ماند.»

گفت‌وگوی تلفنی وزیران خارجه دو کشور

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه دولت سیزدهم هفته گذشته (۲۰ آبان) در گفت و گوی تلفنی با شیخ عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات گفت:

«رابطه ایران و امارات برای هر دو کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اطمینان داریم روند خوب در بهبود روابط منجر به توسعه کامل مناسبات فی‌مابین می‌شود.» 

به گزارش خبرگزاری ایرنا، امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد که با همکاری دو دولت، مشکلاتی که در مبادلات مالی ایجاد شده در سایه مناسبات فی‌مابین و حقوق بین‌الملل مرتفع شود. 

وزیر خارجه امارات هم در این گفت وگو با اشاره با مشکلات در تبادلات تجاری دو کشور گفت: مشکلات موجود از طریق کارشناسان دو کشور در حال بررسی است و تلاش‌ها برای رفع مشکلات ایجاد شده جریان دارد. 

شیخ عبدالله بن زاید با اشاره به بحران‌های زیست محیطی، تاکید کرد: باید همکاری جهانی و منطقه‌ای برای حل معضلات زیست محیطی شکل بگیرد و ما آمادگی داریم با کشورهای منطقه در این زمینه همکاری کنیم. 

در این گفت‌وگو وزیر خارجه امارات از امیرعبداللهیان برای سفر به امارات دعوت کرد. امیرعبداللهیان نیز متقابلا از او دعوت کرد به ایران سفر کند.