سازمان جهانی بهداشت روز جمعه ۲۶ نوامبر تشکیل جلسه می‌دهد تا سویه جدیدی از ویروس کرونا را که در آفریقای جنوبی شیوع پیدا کرده  مورد بررسی قرار دهد. چنانچه دانشمندان می‌گویند B.1.1.529 ا بدترین نوعی از کووید-۱۹ است که تا کنون شناسایی شده است.

جلسه روز جمعه سازمان جهانی بهداشت برای تصمیم گیری در این مورد است که آیا این سویه «نگران‌کننده» است یا این که باید «مورد توجه» قرار گیرد.

اولین مورد ابتلا به این سویه دو هفته پیش (۱۱ نوامبر) در بوتسوانا دیده شد اما سه شنبه ( ۲۳ نوامبر) برای نخستین بار از سوی مقامات بهداشتی شناسایی شد.

در عرض چند روز از مشاهده نخستین موارد این سویه تا به امروز تنها در آفریقای جنوبی چند صد نفر به B.1.1.529  آلوده شده اند.

بریتانیا از نخستین کشورهایی بود که به خبر گسترش B.1.1.529 واکنش نشان داد و آفریقای جنوبی را در فهرست کشورهای قرمز مسافرتی قرار داد.

علاوه بر آفریقای جنوبی پرواز از کشورهای نامیبیا، لسوتو،بوتسوانا، اسواتینی و زامبیا نیز متوقف شده است.

کسانی که از این کشورها وارد بریتانیا می‌شوند باید در هتل‌های ویژه قرنطینه شوند.

اسرائیل نیز بلافاصله اعلام کرد که سفر شهروندانش به شش کشور در جنوب آفریقا را ممنوع می‌کند، جلوی ورود  مسافران خارجی از این کشورها نیز گرفته می‌شود.

برخی از رهبران کشورهای جهان محتاطانه واکنش نشان داده و منتظر اطلاعات بیشتر هستند. در هند برای مسافرانی که از آفریقای جنوبی، بوتسوانا و هنگ کنگ وارد می‌شوند آزمایش و تدابیر جدی‌تری نسبت به سایر مسافران در نظر گرفته شده است.

در فرودگاه سنگاپور که یکی از قطب‌های ترانزیت ( محل توقف و تغییر پروازها) است،  از روز جمعه ۲۶ نوامبر ورود مسافران از آفریقای جنوبی و کشورهای نزدیک آن محدود شد. ایتالیا  محدودیت‌های مشابهی ایجاد کرده و وزیر بهداشت ایتالیا گفت که دانشمندان این کشور در حال پژوهش بر روی سویه جدید B.1.1.529 هستند.

در ژاپن و چند کشور دیگر محدودیت‌هایی برای مسافران از جنوب آفریقا برقرار شده و انتظار می رود کشورهای دیگری نیز در حالت هشدار قرار گیرند. 

در جلسه روز جمعه سازمان جهانی بهداشت در مورد نام این سویه نیز تصمیم گرفته خواهد شد. در حال حاضر این سویه را B.1.1.529  می‌نامند اما اگر قرار باشد یکی از حروف الفبای یونانی احتمالا «نو» Nu بر این سویه گذاشته شود تصمیم گیری بر عهده سازمان جهانی بهداشت است.

سویه جدید کووید-۱۹ با موتاسیون (جهش‌)‌های متعدد می‌تواند با حمله به سیستم ایمنی بدن موج‌های جدیدی از بیماری را در جهان سبب شود.

این سویه به دلیل شمار بالای جهش‌هایی که می‌توانند به سیستم ایمنی حمله کنند، موجبات نگرانی پژوهشگران را پدید آورده  و تاکنون ۳۲ جهش در ژن‌های پروتئین گل میخکی داشته است.

بیماری کووید-۱۹ از زمان فراگیری آن تا به روز ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ نزدیک به ۲۵۹ میلیون نفر را مبتلا کرده و دستکم پنج میلیون و ۱۷۴ هزار قربانی برجای گذاشته است. 

بزرگترین تلاش واکسیناسیون عمومی در تاریخ علیه ویروس کرونا صورت گرفته و بیش از ۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون  واحد واکسن تزریق شده است.

در حالیکه در کشورهای فقیر بسیاری هنوز واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند، در اغلب کشورهای ثروتمند ارائه واحد سوم واکسن به افراد در معرض خطر و دیگر شهروندان در جریان است.