گونه جدید ویروس کرونا با نام اومیکرون روز یکشنبه ۲۸ نوامبر/ ۷ آذر در سراسر جهان گسترش یافت و موارد جدیدی در هلند، دانمارک و استرالیا یافت شد. این در شرایطی است که کشورهای بیشتری محدودیت سفر را اعمال کردند تا تلاش کنند خود را از این گونه جدید مصون سازند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت که هنوز مشخص نیست که اومیکرون که برای اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد، بیشتر از سایر انواع دیگر قابل انتقال است یا اینکه باعث بیماری شدیدتر می‌شود.

این سازمان گفت: «داده‌های اولیه نشان می‌دهد که میزان بستری شدن در بیمارستان در آفریقای جنوبی رو به افزایش است، اما این ممکن است به دلیل افزایش تعداد کلی افراد مبتلا به کرونا باشد، نه نتیجه یک عفونت خاص.»

کارشناسان این نهاد بین‌المللی معتقدند که برای درک میزان شدت سرایت و وسعت درگیری این گونه جدید با سیستم ایمنی بیماران روزها یا هفته‌ها زمان نیاز دارند.

شناسایی اومیکرون بار دیگر زنگ هشدار جهانی را به صدا درآورد. متعاقب آن بازارهای مالی در سراسر جهان با افت شاخص‌هایشان روبه رو شدند و کشورها محدودیت‌های سفر را دوباره برقرار کردند. اقتصاد جهانی که تازه در برابر امواج قبلی کرونا داشت کمر راست می‌کرد، دوباره از ترس اینکه این گونه جدید ممکن است واکسیناسیون را بی‌اثر کند رو به افول گذاشته است.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه خود گفت که با کارشناسان فنی‌اش کار می‌کند تا تأثیر بالقوه این نوع جدید را بر اقدامات متقابل موجود علیه کووید-۱۹، از جمله واکسن‌ها، درک کند.

بریتانیا اعلام کرد که نشست فوری وزرای بهداشت G7 را روز دوشنبه برای بحث در مورد تحولات تشکیل خواهد داد.

مقامات بهداشتی هلند اعلام کردند که ۱۳ مورد از این نوع جدید در میان افرادی که در دو پرواز روز جمعه از آفریقای جنوبی وارد آمستردام شدند، پیدا شد. مقامات تمام بیش از ۶۰۰ مسافر این پروازها را آزمایش کردند و ۶۱ مورد ابتلا به ویروس کرونا را پیدا کردند و سپس آنها را برای اومیکرون آزمایش کردند.

هوگو دی جونگ، وزیر بهداشت هلند به خبرنگاران گفت: «این احتمالاً می‌تواند نوک کوه یخ باشد.»

 پلیس هلند اعلام کرد یک زوج متأهل را که پس از مثبت شدن آزمایش کووید-۱۹ هتلی که در آن در قرنطینه بودند را ترک کرده و قصد فرار از کشور را داشتند، دستگیر کردند.

اومیکرون که هفته گذشته توسط WHO به عنوان «نوع نگران‌کننده» شناخته شد و به طور بالقوه مسری‌تر از انواع قبلی است، اکنون در استرالیا، بلژیک، بوتسوانا، بریتانیا، دانمارک، آلمان، هنگ کنگ، اسرائیل، ایتالیا و هلند شناسایی شده است. فرانسه، کانادا و آفریقای جنوبی هم زودتر از دیگر کشورها به این ویروس آلوده شدند.

بسیاری از کشورها برای جلوگیری از شیوع این بیماری، ممنوعیت سفر یا محدودیت‌هایی را برای مسافرانی که مبدا سفرشان جنوب آفریقا است، اعمال کرده‌اند. بازارهای مالی در روز جمعه سقوط کردند و قیمت نفت کاهش یافت.

یک پزشک آفریقای جنوبی که یکی از اولین کسانی بود که مشکوک به نوع جدید ویروس کرونا شد، روز یکشنبه گفت که علائم اومیکرون تا کنون خفیف بوده و می‌توان آن را در خانه درمان کرد.

دکتر آنجلیک کوتزی، رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی، به رویترز گفت که برخلاف دلتا، تا کنون بیماران از دست دادن بویایی یا چشایی را گزارش نکرده‌اند و هیچ کاهش عمده‌ای در سطح اکسیژن با نوع جدید مشاهده نشده است.

در گسترده‌ترین تلاش برای دور نگه داشتن این نوع، اسرائیل اواخر روز شنبه اعلام کرد که ورود همه خارجی‌ها را ممنوع می‌کند و از فناوری ردیابی تلفن برای مقابله با گسترش این نوع جدید استفاده خواهد کرد.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که اقدامات گسترده برای مقابله با گونه جدید باید به تایید کابینه برسد و دست‌کم برای ۱۴ روز این مقررات سختگیرانه اعمال خواهد شد. آن‌ها امیدوارند که طی این دوره اطلاعات بیشتری در مورد تأثیر واکسن‌ها علیه اومیکرون ارائه شود.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، دکتر آنتونی فائوچی، مقام ارشد بیماری‌های عفونی ایالات متحده، روز یکشنبه به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفت که حدود دو هفته طول می‌کشد تا اطلاعات قطعی بیشتری در مورد قابلیت انتقال و سایر ویژگی‌های اومیکرون داشته باشیم. فائوچی معتقد است که واکسن‌های موجود «احتمالاً درجه‌ای از محافظت در برابر موارد شدید کووید را فراهم می‌کنند».

کاخ سفید گفت که اقدامات آمریکا برای مقابله با گونه جدید در روز دوشنبه مشخص خواهد شد.

در بریتانیا، دولت تدابیری را از جمله قوانین سخت‌گیرانه‌تر آزمایش برای افرادی که وارد این کشور می‌شوند و الزام به زدن ماسک در برخی مکان‌ها را مجددا برقرار کرد.

کشورهای بیشتری از جمله اندونزی و عربستان سعودی روز یکشنبه محدودیت‌های سفر به کشورهای جنوب آفریقا را اعلام کردند.

آفریقای جنوبی این اقدامات را ناعادلانه و بالقوه مضر برای اقتصاد خود دانست و آن را محکوم کرد. مقام‌های آفریقای جنوبی گفتند که به دلیل توانایی علمی خود در شناسایی زودهنگام انواع ویروس کرونا مجازات می‌شوند.

سیریل رامافوزا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی روز یکشنبه گفت که دولتش در حال بررسی ااجباری شدن واکسن برای افراد است. او کشورهای ثروتمند غربی را به خاطر آنچه که او تحمیل ممنوعیت‌های مسافرتی نامید، مورد انتقاد قرار داد.

رامافوزا گفت: «ممنوعیت سفر اقدامی علمی نیست و در جلوگیری از گسترش این نوع نیز مؤثر نخواهد بود. تنها کاری که انجام خواهد داد آسیب بیشتر به اقتصاد کشورهای آسیب‌دیده و تضعیف توانایی آنها برای واکنش به  همه‌گیری است.»

شیوع نوع جدید بار دیگر بحث بر سر ناعادلانه بودن نرخ واکسیناسیون در نقاط مختلف جهان را برجسته کرده است. به گفته گروه‌های پزشکی و حقوق بشری، درحالی که بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته تزریق دوز سوم واکسن کرونا را آغاز کرده‌اند، کمتر از ۷ درصد از مردم کشورهای فقیر اولین دوز واکسن کووید-۱۹ خود را دریافت کرده‌اند.