به گزارش خبرگزاری تسنیم طرح صیانت به مرکز پژوهش‌های مجلس برگشت خورد تا برخی مواد آن اصلاح شود.  

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات دوشنبه ۷ آذر در دیدار با محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس نسخه جدیدی از طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی را با مهر محرمانه ارائه داد که گفته می‌شود ۳۰ درصد با طرح فعلی متفاوت است. این طرح هنوز منتشر نشده است. در جلسه‌ای که سه‌شنبه ۸ آذر در کمیسیون این طرح برگزار شد، طرح پیشنهادی دولت رأی نیاورد.

خبرگزاری تسنیم می‌نویسد «شنیده‌ها» حاکی از آن است که با اصرار محمد باقر قالیباف این فرایند آغاز شده و در پیش‌نویس پیشنهادهای دولت نیز مباحث مربوط به اینستاگرام و پلتفرم‌های پرمخاطب دستخوش «تغییرات جدی» می‌شود.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات مهم‌ترین مأموریت خود در دولت سیزدهم را تحقق «شبکه ملی اطلاعات» دانسته بود اما در همان حال احتمال داده بود که ممکن است این امر در یک برنامه کوتاه‌مدت یا حتی بلندمدت تحقق پیدا نکند.

یکی از مهم‌ترین‌ آسیب‌های طرح صیانت این است که بسیاری از کسب‌و‌کارهای فضای مجازی را تعطیل می‌کند، بخش مهمی از مسیرهای جریان آزاد اینترنت هم مسدود خواهد شد. در جلسه دوشنبه ۷ آذر کمیسیون صیانت نماینده صداوسیما نیز از ارسال نامه رئیس این سازمان به رئیس مجلس خبر داد. به گفته او، پیمان جبلی رئیس صداوسیما در این نامه شش بندی محرمانه خواستار اصلاحاتی در طرح صیانت شده بود که تعاریف خدمات پایه کاربردی و اختیارات کمیسیون عالی تنظیم مقررات را دگرگون می‌کند.  

اختلاف بین صدا و سیما و دولت؛ سوگیری قالیباف به سود صدا و سیما

رضا تقی‌پور، از مهم‌ترین معماران طرح صیانت ادعا کرده است که نامه وزیر ارتباطات را نخوانده و دانسته‌های او صرفا در این حد است که‌ در این نامه وزیر ارتباطات یادآوری کرده که «نظراتی در سطح جامعه در مورد این طرح وجود دارد و فرصتی فراهم شود و نظرات منتقدان طرح شود.»

تقی‌پور همچنین تاکید کرد با توجه به اینکه درخواست جلسه از سوی وزارت ارتباطات با رئیس مجلس بوده، اطلاع‌رسانی به اعضای کمیسیون مشترک صورت نگرفته است.  

سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) با دستور رییس سازمان صدا وسیما و بر اساس ابلاغیه ریاست شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده است، بر این اساس، تمام نهادهای حاکمیتی شامل دولت، مجلس شورای اسلامی، مرکز ملی فضای مجازی، نهادهای نظارتی نظیر شورای نگهبان و سازمان بازرسی کل کشور و سایر ارکان قوه قضاییه در لزوم انجام تنظیم‌گری رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر توسط ساترا «به نمایندگی از سازمان صداوسیما» متفق‌القول هستند.

سیاستگذاری یا تنظیم‌گری؟

نماینده وزیر ارتباطات در جلسه کمیسیون صیانت گفته بود در طرح پبشنهادی وظیفه شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون عالی یا قرارگاه هماهنگی «تنظیم‌گران» به خوبی مشخص شده اما وضع پلتفرم‌های بومی و سکوهای خدمت‌رسانی در ابهام قرار دارد. بنابراین می‌توان گمانه‌زنی کرد که بین صدا و سیما و دولت بر سر حاکمیت بر پلتفرم‌های بومی و سکوهای خدمت‌رسانی اختلاف به وجود آمده است و قالیباف هم احتمالا طرف صدا و سیما را گرفته است.

در طرح صیانت اصولا مرز بین سیاستگذاری و تنظیم‌گری مخدوش است.

از ۱۸ نفر عضو دارای حق رای در کمیسیون عالی ۷ نفر از دولت و ۱۰ نفر از نهادهای حاکمیتی انتصابی هستند و یک نفر هم از نهاد صنفی است. به این ترتیب نهادهای انتصابی دست بالا را دارند.   این ساختار اگرچه مصوب مجلس است اما چون فراقوه‌ای است به مجلس پاسخگو نیست. یعنی رییس کمیسیون و تک‌تک اعضایی که عضو دولت نیستند را نمی‌توان در مجلس بازخواست کرد.

این طرح پس از آنکه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد، در دستور کار قرار گرفت.

بیشتر بخوانید: