محمد اسماعیل کوثری، عضو ارشد سپاه پاسداران و نماینده تهران در مجلس بار دیگر شهروندان شرکت کننده در اعتراضات اصفهان در طی هفته‌های اخیر را به «دست به اسلحه بردن» و «ارتباط با ضد انقلاب» متهم کرد و ادعا کرد در جریان برپایی تجمعات اعتراضی، نیروی انتظامی «اسلحه نداشته است.»

به نوشته خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، کوثری ادعا کرده مأموران نیروی انتظامی «بسیار صبورانه» با معترضان برخورد کرده‌اند. او گفته است: 

«[نیروهای انتظامی] حتی مدام به مردم می‌گفتند فریب دیگران را نخورند و تذکر هم می‌دادند اما افراد دیگری هستند که می‌خواهند زمینه را آماده کنند و بگویند که نظام این کار را کرده است.»

کوثری بار دیگر ادعای استفاده شهروندان شرکت کننده در تجمعات اعتراضی اصفهان از «سلاح گرم» را تکرار کرده و گفته است:

«الحمدلله نظام و نیروهای مسلح برای برقراری امنیت صبر و تحمل‌شان بالاست تا جایی که کسی دست به اسلحه نبرد، هیچ اشکالی نمی‌بینند و کاری هم با تجمع ندارند اما اگر کسی بخواهد بیاید و تجمعات آرام و حق‌خواهانه را به جایی برساند که مسلحانه باشد، آن وقت برخورد می‌شود. نیروی انتظامی که اسلحه ندارد، پس این‌ها از کجا می‌آید؟ این‌ها از جایی می‌آید که ضدانقلاب دارد هدایت می‌کند و این‌ها را هم دستگیرشان می‌کنند. این‌ها چیزی نیست که خیال کنند کسی کاری به کارشان ندارد، حتما به سزای اعمال‌شان خواهند رسید.»

کوثری پیش‌تر جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله و فرمانده بسیج استان تهران بوده است. دو نهادی که نقشی مستقیم و اساسی در سرکوب اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ و آبان ماه ۱۳۹۸ بر عهده داشتند.

هم‌زمان با طرح این ادعاها از سوی کوثری، سخنگوی قوه قضاییه ایران هم مدعی شده عده‌ای از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات اصفهان، کسانی هستند که به سوی معترضان «تیراندازی» کرده‌اند.

ذبیح الله خداییان، روز سه‌شنبه ۱۶ آذر ماه در نشست خبری خود با تأیید اینکه دست‌کم ۱۳۰ نفر در جریان اعتراضات اصفهان بازداشت شده‌اند، گفت: 

«برخی [بازداشت شدگان] بلافاصله آزاد شدند و روز دوشنبه [ ۱۵ آذر] هم اکثر آنها آزاد شدند. جز افرادی که تیراندازی مسلحانه داشتند بقیه با سپردن وثیقه و کفالت آزاد شده‌اند.»

این ادعای سخنگوی قوه قضاییه در حالی‌ست که فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از اعتراضات اصفهان نشان می‌دهند مأموران نیروی انتظامی یا لباس شخصی با سلاح گرم از جمله اسلحه ساچمه‌ای به سوی تجمع مسالمت‌آمیز معترضان تیراندازی می‌کنند.

همچنین منابع حقوق بشری از جمله سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرده‌اند به ‌دنبال حمله خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی به تجمع مسالمت‌آمیز کشاورزان اصفهان، دست‌کم ۳۰۰ نفر بازداشت و حدود ۴۰ نفر هم در نتیجه استفاده مأموران امنیتی از سلاح ساچمه‌ای علیه معترضان، بینایی حداقل یک چشم خود را از دست داده‌اند.

تجمعات اعتراضی کشاورزان در اصفهان که با عنوان اعتراضات به بحران آب و طرح‌های انتقال آب از اصفهان هم شناخته می‌شود از روز ۱۷ آبان ماه با حضور هزاران نفر در بستر خشک زاینده‌رود آغاز شد و تا روز پنجم و ششم آذر ماه که مأموران نیروی انتظامی به این تجمعات حمله‌ور شدند، ادامه داشت.

اسدالله جعفری، رئیس دادگستری اصفهان اعلام کرده که برای رسیدگی به پرونده بازداشت‌شدگان اعتراضات اصفهان، «شعب ویژه» در مراجع قضایی این استان تشکیل شده است.

او در همین زمینه گفته است:

«دستگیرشدگان با سوء استفاده از مطالبه کشاورزان در زمین معاندین نظام بازی کردند که تعدادی با معرفی کفیل و وثیقه آزاد خواهند شد و تعدادی تحت قرار بازداشت موقت خواهند ماند.»

انتقال آب از سرچشمه‌های زاینده‌رود برای مصارف صنعتی، برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، توسعه شهری و مدیریت نامناسب در منابع آبی و اتخاذ نکردن تمهیدات لازم برای تأمین حق‌آبه کشاورزان در استان اصفهان، معیشت کشاورزان و روند توسعه پایدار در این استان را با خطر جدی مواجه ساخته است.