ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که در حال جنگ در یمن است، اعلام کرد که پس از شلیک موشک‌های بالستیک و پهپادهای مسلح توسط حوثی‌های تحت حمایت ایران به عربستان سعودی، از جمله به سمت تأسیسات نفتی آرامکو در جده، اهداف نظامی را در صنعا، پایتخت این کشور بمباران کرد.

با وجود تلاش‌های ایالات متحده و سازمان ملل متحد برای آتش‌بس در جنگ هفت ساله یمن که باعث ایجاد یک بحران انسانی وخیم شده است، خشونت‌ها در ماه‌های گذشته به‌طور چشمگیری افزایش یافته است.

در بیانیه ائتلاف سعودی آمده است که ائتلاف «حملات دقیقی به اهداف نظامی در صنعا» انجام داد و در ۲۴ ساعت گذشته نیز به اهداف حوثی‌ها در مأرب و جوف حمله کرد.

سخنگوی ارتش حوثی‌ها پیش‌تر گفته بود که این گروه چندین موشک بالستیک شلیک کرده و از ۲۵ پهپاد مسلح در حملات به اهداف سعودی از جمله تأسیسات نفتی آرامکو در جده و وزارت دفاع در ریاض، پایتخت این کشور، استفاده کرده است.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که اواخر روز دوشنبه ۱۵ آذر / ۶ دسامبر یک موشک بالستیک بر فراز ریاض رهگیری شد. ساکنان ریاض از انفجارهای شدید خبر دادند. دو پهپاد مسلح پرتاب شده از یمن به سمت عربستان سعودی هم منهدم شد.

آرامکو که یک کارخانه توزیع فرآورده‌های نفتی در جده دارد، بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

هیچ گزارشی مبنی بر تلفات یا خسارات قابل توجه از حملات حوثی‌ها گزارش نشده است. این حملات همچنین شامل حمله به پایگاه هوایی ملک فهد در منطقه طائف و همچنین پایگاه‌های نظامی در ریاض و فرودگاه این شهر می‌شود.

هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت تشدید درگیری نظامی در یمن «عمیقاً نگران‌کننده» است و از طرف‌های درگیر خواست تا خویشتن‌داری کنند.

گراندبرگ در بیانیه‌ای گفت:

«گزینه‌های نظامی به راه‌حل‌های پایدار منتج نمی‌شوند. طرفین مسئولیت دارند که نیازهای غیرنظامیان را در اولویت قرار دهند و با تلاش‌های سازمان ملل برای احیای یک روند سیاسی همکاری کنند.»

حوثی‌ها حملات برون مرزی را تشدید کرده‌اند زیرا ائتلاف حملات هوایی به صنعا و مأرب را تشدید کرده است. این مناطق امسال کانون جنگ شد و هزاران جنگجو از هر دو طرف در آن کشته شدند.

سعودی‌ها ایران را متهم می‌کنند که به حوثی‌ها موشک می‌دهد. بازرسان سازمان ملل متحد گفته‌اند برخی از این سلاح‌ها دارای مشخصات فنی مشابه سلاح‌های ساخت ایران هستند. حوثی‌ها می‌گویند که سلاح‌ها را خودشان می‌سازند.

جنگ یمن ده‌ها هزار نفر را که عمدتاً غیرنظامی هستند، کشته و این کشور را به مرز قحطی کشانده است.