محسن بهاروند، سفیر ایران در آمریکا گفته که یک هیات بریتانیایی در سفر اخیر خود به تهران درباره اتباع زندانی خود گفت‌وگو کرده است.

مقامات بریتانیایی هفته گذشته از ایران بازدید کردند تا درباره راه‌های پرداخت بدهی چند دهه‌ای بریتانیا به ایران که به گفته نماینده تهران در لندن به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف شده است، گفت‌وگو کنند.

محسن بهاروند سفیر ایران در بریتانیا روز جمعه به خبرنگاران در لندن گفت که ایران در تابستان امسال تقریباً در مورد بدهی با دولت بریتانیا به توافق رسیده است.

گاردین به نقل از بهاروند گفت: «ما یک قرارداد داشتیم. آن را امضا کردیم. اما دو روز پس از امضای آن توافق، دولت انگلیس گفت که به دلیل تحریم‌های آمریکا نمی تواند آن را اجرا کند.»

بهاروند گفت که به توافق امیدوار است و «موانع حل نشدنی نیستند».

«ما داریم تلاش میکنیم. ما نباید آنقدر بدبین باشیم. ما با همکاران وزارت خارجه خود کار می کنیم تا شاید به این توافق برسیم. ما در حال مذاکره هستیم.»

بهاروند گفت که هیات بریتانیایی هفته گذشته درباره آزادی اتباع بریتانیایی زندانی از جمله نازنین زاغری رتکلیف، کارمند خیریه انگلیسی-ایرانی که در سال ۲۰۱۶ دستگیر شد، گفت‌وگو کرد.

خانواده زاغری رتکلیف می‌گویند مقامات ایرانی به او گفته‌اند که بازداشت او به بدهی بیش از ۴۰۰ میلیون پوند (۵۲۷ میلیون دلار) از سوی بریتانیا به ایران به خاطر تانک‌های چیفتن که توسط شاه سابق، محمدرضا پهلوی پرداخت شده است، مرتبط است. هنگامی که محمدرضا شاه در سال ۱۹۷۹ سرنگون شد، فروش لغو شد اما پول برنگشت. ایران هرگونه ارتباط بین بدهی و بازداشت‌شدگان را رد می‌کند.

در بیانیه‌ای خطاب به بلومبرگ، دفتر امور خارجه کشورهای مشترک المنافع و توسعه بریتانیا گفت که «به بررسی گزینه ها برای حل این پرونده ۴۰ ساله ادامه خواهد داد.»

ایران علاوه بر نازنین زاغری، انوشه آشوری مهندس بازنشسته بریتانیایی-ایرانی، و مراد طاهباز، یک فعال محیط زیست که تابعیت بریتانیایی، آمریکایی و ایرانی را دارد، در اختیار دارد.