نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در چهارچوب سفر خود به امارات متحده عربی دوشنبه ۲۲ آذر / ۱۳ دسامبر با شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات در کاخ امارات در ابوظبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنت روز یکشنبه وارد ابوظبی شد. دیدار نخست‌وزیر اسرائیل نخستین دیدار این مقام رسمی اسرائیل از امارات پس از عادی‌سازی روابط دو کشور است.

روزنامه یسرائیل هیوم به نقل از برخی منابع سیاسی نوشت نفتالی بنت در سفر به امارات متحده عربی در تلاش است به توسعه روابط اسرائیل با امارات و تشویق این کشور به کاهش سطح روابط خود با ایران بپردازد.

به‌گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی (WAM)، شیخ محمد روز دوشنبه ضمن خوش‌آمدگویی به بنت، ابراز امیدواری کرد که سفر نخست‌وزیر اسرائیل به همکاری‌های بیشتر به سود مردم دو کشور کمک کند.

شیخ محمد در این دیدار با تأکید بر این‌که روابط خارجی امارات بر اساس اصول احترام متقابل، همکاری و حفظ ارزش‌های همزیستی و صلح استوار است، ابراز امیدواری کرد که ثبات در خاورمیانه برقرار شود. او گفت «خاورمیانه سرزمین صلح و آرامش و مهد ادیان آسمانی است».

روزنامه تایمز اسرائیل نیز گزارش داد دفتر بنت اعلام کرده که دیدار نخست‌وزیر اسرائیل با محمد بن زاید آل نهیان بر روی «تهدید مشترک ناشی از ایران» و همچنین پیشبرد همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور متمرکز بوده است.

بر اساس بیانیه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل، بنت به بن زاید گفت:

«از مهمان‌نوازی گرم شما قدردانی می‌کنم. پذیرایی فوق‌العاده‌ای است. من از حضور در این‌جا بسیار هیجان‌زده هستم. ما انتظار داریم روابط بین دو کشور را تقویت کنیم.»

پرواز بنت چند ساعت پس از آن که دفتر او از سفرش به امارات خبر داد، انجام شد. او به دلیل نگرانی در شیوع اُمیکرون، سویه جدید ویروس کرونا، با هیئت کوچکی که شامل خبرنگاران نبود، به امارات سفر کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل پیش از عزیمت به امارات گفت هدف از این سفر گسترش بیشتر روابط بین اسرائیل و امارات متحده عربی است.

بنت در پیامی ویدئویی از فرودگاه بن گوریون گفت:

«روابط بسیار عالی و متنوع است و ما باید به تقویت آن‌ها و ایجاد صلحی گرم میان دو ملت ادامه دهیم.»

بنت در امارات نیز در مصاحبه با خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی گفت:

«مشارکت و دوستی متقابل طبیعی است. ما همسایه و پسرعموی یکدیگر هستیم. (…) ما نوه‌های حضرت ابراهیم هستیم.»

او درباره توافق‌نامه ابراهیم که سال گذشته برای عادی‌سازی روابط اسرائیل با امارات و چندین کشور عربی دیگر امضا شد گفت این توافق‌نامه «ساختاری جدید، عمیق و مستحکم در روابط دیپلماتیک، اقتصادی و فرهنگی» خاورمیانه ایجاد کرد.

نفتالی بنت گفت:

«روابط دو کشور در همه زمینه‌ها تقویت شده است و من از این موضوع بسیار راضی هستم. قراردادهای همکاری بسیاری در زمینه‌های تجارت، تحقیق و توسعه و امنیت سایبری، بهداشت، آموزش، هوانوردی و غیره منعقد شد. منتظر ادامه توسعه و تحکیم روابط باشید.»

او افزود:

«همکاری ما فرصت‌های اقتصادی بی‌سابقه‌ای را نه تنها برای ما، بلکه برای کشورهای بیشتری فراهم می‌سازد که این خود عامل دیگری در افزایش ثبات و رفاه در منطقه خواهد بود.»

نفتالی بنت روز دوشنبه، در دومین و آخرین روز سفر خود با سلطان احمد الجابر، وزیر صنعت و فن‌آوری و نورا محمد الکعبی، وزیر فرهنگ امارات دیدار کرد.

سفر نفتالی بنت به امارات متحده عربی در حالی انجام می‌شود که اسرائیل و متحدانش در خلیج فارس از برنامه هسته‌ای ایران نگران هستند. مذاکرات بین ایران و قدرت‌های جهانی هفته گذشته بار دیگر به بن‌بست خورد و در حال حاضر ادامه دارد.

اسرائیل و امارات در سال گذشته با میانجی‌گری آمریکا توافق‌نامه ابراهیم را امضا کردند و بیش از یک دهه تماس‌های پنهانی را آشکار ساختند و از آن زمان تاکنون شاهد گسترش روابط خود بوده‌اند.

بحرین، سودان و مراکش نیز پس از امارات به این توافق‌نامه پیوستند و برخی کشورهای دیگر نیز در حال مذاکره با اسرائیل هستند، هرچند که تاکنون هیچ کدام از این مذاکرات به نتیجه نرسیده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل که در امضای توافق‌نامه ابراهیم نقش داشت، بارها تلاش کرد به امارات سفر کند، اما هر بار مجبور به لغو این سفر شد و هرگز به‌عنوان نخست‌وزیر نتوانست به امارات برود.

در ماه ژوئن، یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، رسماً سفارت این کشور در امارات متحده عربی را افتتاح کرد.

امارات متحده عربی که همراه با اسرائیل دشمنی مشترکی با جمهوری اسلامی ایران دارد، شریک اقتصادی مهم ایران است.

در ابتدای ماه دسامبر جاری شیخ طحنون بن زاید، مشاور امنیت ملی امارات، به‌عنوان اولین مقام ارشد اماراتی پس از قطع روابط ایران و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶، به تهران رفت. امارات در مناقشه ایران و عربستان سعودی جانب سعودی‌ها را گرفت.