سهیل عربی، زندانی سیاسی به تازگی با پایان محکومت خود از زندان آزاد شده بود و اکنون در حال گذراندن دوران تبعید دو ساله‌اش در برازجان است. اما محکومیت عربی در پرونده‌ای که قبلا علیه او گشوده شده بود، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سهیل عربی پیشتر در این پرونده توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به ۲ سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی، ممنوعیت خروج از کشور و الزام حضور فصلی در دفتر نظارت و پیگیری ضابطین محکوم شده بود.

اکنون بر اساس این حکم، ۲۵ آذر سال جاری، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت سهیل عربی را عینا تایید کرده و زندانی سیاسی سابق به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به وسیله سامانه‌های مخابراتی» به ۲ سال حبس تعزیری، پرداخت ۵ میلیون تومان جزای نقدی، لزوم کسب مجوز از مقام قضایی به منظور خروج از کشور به مدت ۲ سال و ۲ سال حضور فصلی در دفتر نظارت و پیگیری ضابطین محکوم شده است.

این فعال مدنی مهرماه سال جاری در پرونده‌ای که برای او، مهدی مسکین‌نواز، رضا محمدحسینی و بهنام موسیوند گشوده شد، به «تبلیغ علیه نظام«، «توهین به رهبری» و «اخلال در نظم زندان» متهم شد. سهیل عربی از حضور در جلسه بازپرسی امتناع کرده بود.

سهیل عربی از تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر می‌برد و تمام این مدت نیز از مرخصی محروم بود. او در تاریخ ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

سهیل عربی هم‌زمان با اینکه پس از تغییرات بسیار در روند دادرسی و احکام صادره در حال تحمل دوران محکومیت ۷ سال و شش ماهه خود در زندان تهران بزرگ بود، از بابت دو پرونده‌ جدید که در زندان علیه او گشوده شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به حبس تبعید و جزای نقدی محکوم شد.

سهیل عربی در پرونده نخست خود به اتهام‌های «توهین به مقدسات دینی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «توهین به رهبری» به ۵ سال حبس و از بابت پرونده دیگرش به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویق اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام» به ۲ سال حبس، دو سال تبعید به برازجان و ۴ میلیون تومان جزای نقدی و به اتهام «تخریب اموال دولتی» به ۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

سهیل عربی در تاریخ ۲۸ شهریورماه ۹۹ به صورت تنبیهی از زندان تهران بزرگ به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. او در تاریخ ۲۹ مهرماه ۹۹ پس از ۳۳ روز نگهداری در سلول انفرادی طی تماسی تلفنی با خانواده‌اش از انتقال خود به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین خبر داد. اما نهایتا روز یک‌شنبه ۱۸ آبان‌ماه ۹۹ با پایان بازجویی‌ها از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به یکی از سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج (معروف به سوئیت) منتقل شد. سهیل عربی پس از ۹ روز به بند عمومی این زندان منتقل شد.

سهیل عربی پیشتر نیز در تاریخ ۳ دی‌ماه ۹۹ از طریق ویدئو کنفرانس توسط شعبه ۸ بازپرسی دادسرای شهر ری از بابت پرونده‌ای دیگر مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و نهایتا این شعبه قرار منع تعقیب برای او صادر کرد.

سهیل عربی نهایتا در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه امسال پس از آزادی از زندان رجایی‌شهر کرج به همراه مامور جهت تعیین تکلیف دوران محکومیت تبعید خود به برازجان اعزام شد.

بیشتر بخوانید:

https://www.radiozamaneh.com/688333/