فریبا عادلخواه، پژوهشگر و انسان‌شناس مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس (سیانس‌پو) در ۱۷ خرداد ۹۸، زمانی که برای انجام تحقیقات میدانی بنیاد پژوهشی خود در ارتباط با حوزه‌ علمیه، به ایران سفر کرده بود، توسط سازمان اطلاعاتی سپاه پاسداران در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد. او اوایل مهر ۱۳۹۹ با پابند الکترونیکی به حبس خانگی رفت. به گزارش گاردین عادلخواه اکنون به زندان اوین بازگردانده شده است.

وزارت خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای خواهان آزادی عادلخواه شد و اعلام کرد که این پژوهشگر بدون ارائه هیچ توضیح یا هشداری به زندان منتقل شده است.  

فریبا عادلخواه یکی از ده‌ها زندانی سیاسی دو تابعیتی در ایران است که به گروگان گرفته شده. وزارت خارجه فرانسه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در وین هشدار داد که «این اقدام تأثیر منفی بر روابط ایران و فرانسه می‌گذارد و بر اعتماد بین دو کشور خدشه وارد می‌کند».

کمیته حمایت از عادلخواه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران برای بهره‌برداری‌های سیاسی خارجی و داخلی از فریبا عادلخواه سوءاستفاده می‌کند.

کمیته حمایت اعلام کرد که حکومت ایران بدون توجه به سلامت عادلخواه او را به زندان بازگردانده است و در ادامه به بکتاش آبتین، شاعر و مستندساز و عضو کانون نویسندگان ایران اشاره کرد که در زندان جمهوری اسلامی به کرونا مبتلا شد و سرانجام در اثر اهمال مسئولان در مداوای او، در اثر پیامدهای ابتلا به کووید- ۱۹ جان خود را از دست داد.  

تنها یک روز قبل از انتقال عادلخواه به زندان اوین، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در انتقاد از سرعت مذاکرات وین گفته بود:

«بحث‌ها ادامه دارند اما به کندی، خیلی کند پیش می‌روند و این امر حفره‌ای را ایجاد می‌کند که امکان پیدا کردن راه حلی برای تأمین منافع همه طرف‌ها را به خطر می‌اندازد.»

خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران در تفسیر این سخنان نوشته بودند که فرانسه باز هم در روند مذاکرات در نقش «پلیس بد» ظاهر شده است.

گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و ایالات متحده برای احیای برجام بعد از یک وقفه سه روزه که به‌سبب سال نو مسیحی ایجاد شد از دوشنبه ۲ ژانویه/ ۱۲ دی از سر گرفته شده است. دیپلمات‌ها از همه طرف‌های حاضر در مذاکرات اظهار امیدواری کرده‌ بودند که تا پایان ماه جاری یا حداکثر تا اوایل فوریه/ بهمن در روند مذاکرات پیشرفت‌هایی حاصل شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران ۱۶ دی در مصاحبه با شبکه الجزیره برخی از چالش‌ها را مشخص کرده بود. به گفته امیر عبداللهیان، پیشنهاد طرف‌های مقابل در مذاکرات وین، رفع تحریم‌هایی است که به برجام لطمه وارد می‌کند نه همه تحریم‌های ترامپ. ایران اما خواهان لغو همه تحریم‌هاست. از این گذشته، ایران می‌گوید قبل از بازگشت به تعهداتش در برجام خواهان راستی‌آزمایی لغو تحریم‌هاست و برای این کار حداقل چند هفته به زمان نیاز دارد. طرف غربی ظاهراً پیشنهادی تحت عنوان long day داده که این کار در ۴۸ ساعت انجام شود.

علاوه بر فریبا عادلخواه، بنجامین بریر، شهروند فرانسوی نیز در ایران زندانی است.

خانواده بریر ماه گذشته اعلام کردند که او در اعتراض به شرایط بازداشتش و عدم تکامل پرونده‌اش اعتصاب غذا کرده است.