امیرعبداللهیان در اولین سفر رسمی خود به چین از آغاز اجرای توافقنامه راهبردی ۲۵ ساله دو کشور خبر داد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در پی رایزنی‌های گسترده با مقامات ارشد چینی در سفر دو روزه خود به پکن، روز جمعه اعلام کرد دو طرف برای اعلام آغاز اجرای این پیمان بلندمدت موافقت کردند.

امیرعبداللهیان پس از دیدار با وانگ یی، همتای چینی خود در جمع خبرنگاران در پکن گفت که دو کشور «توافقات کافی» را برای اجرای این توافق انجام داده‌اند و آن را «یکی از دستاوردهای مهم» این سفر دانستند.

این اولین سفر دیپلمات ارشد ایرانی به پکن از زمان آغاز به کار در سپتامبر بود. او همچنین نامه‌ای از ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری به شی جین پینگ، رهبر چین، همراه داشت.

قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری تهران و پکن در ۲۷ مارس سال گذشته توسط جواد ظریف وزیر امور خارجه وقت ایران و وانگ در سفر تهران به تهران امضا شد.

این توافقنامه شامل تعامل اقتصادی و فرهنگی بین دو طرف است و همچنین راه را برای مشارکت ایران در طرح جاده کمربندی، یک پروژه زیرساختی عظیم از شرق آسیا تا اروپا هموار می‌کند.

این توافق سال گذشته واکنش‌های زیادی را در ایران برانگیخت، زیرا بسیاری نگران بودند که بنادر استراتژیک ایران را به روی سرمایه‌گذاری‌ها و پایگاه‌های نظامی چین باز کند. با این حال، مقامات این گزارش‌ها را رد کرده اند.

این توافق در سال ۲۰۱۶ زمانی پیش‌بینی شد که شی جین پینگ، رهبر چین، بلافاصله پس از امضای توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت های جهانی به ایران سفر کرد.

با این حال، پس از خروج آمریکا از توافق در ماه می ۲۰۱۸ و به دنبال آن بازگرداندن تحریم ها، توافق ایران و چین نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان روز جمعه در صفحه توئیتر خود نوشت سفر رسمی به چین بسیار خوشحال است و گفت: موضوعاتی که مورد بحث قرار گرفت شامل توافق راهبردی و مذاکرات هسته ای در حال انجام در وین است.

وزیر امور خارجه ایران پیش از آغاز این سفر با انتشار مقاله ای در روزنامه دولتی چین، گلوبال تایمز، ابراز امیدواری کرد که این سفر افق نویدبخش جدیدی برای ارتقا و توسعه همکاری‌های در حوزه های مختلف باشد.

روابط تهران و پکن در سال‌های اخیر در بحبوحه تنش‌های فزاینده با ایالات متحده بهبود چشمگیری داشته است.

بسیاری توافق بلندمدت بین دو کشور را تلاشی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌دانند، حتی در شرایطی که تلاش‌هایی در وین برای کاهش تحریم‌ها در جریان است.