کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای ۲۶ دی به تندی از اطلاعیه سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی درباره مرگ بکتاش آبتین، شاعر و مستندساز و عضو این کانون انتقاد کرد و آن را تحریف بی‌شرمانه حقیقت خواند.

سازمان زندان‌ها در این اطلاعیه مدعی شده بود که بکتاش آبتین ۱۴ آذر با علائم سینوزیت به بهداری مراجعه کرده، تست کرونای او منفی شده اما «به‌دلیل بروز برخی علائم بعدی، به تشخیص پزشک بیمارستان بازداشتگاه، جهت اقدامات بیشتر درمانی و تشخیص احتمال بیماری کرونا، نامبرده به بیمارستان طالقانی اعزام شد» و پس از دو روز به تشخیص خانواده به یک بیمارستان خصوصی منتقل می‌شود و پس از ۳۵ روز فوت می‌کند.

کانون نویسندگان در بیانیه خود این اطلاعات را دروغی بزرگ خوانده و نوشته است:

«معروف است که هیتلر و پس از او گوبلز، وزیر اطلاع‌رسانیِ آلمان نازی، بر این عقیده بودند که دروغ هرچه بزرگ‌تر باشد باورش برای مردم آسان‌تر است، زیرا مردم به‌سختی باور می‌کنند که کسی تا بدان پایه گستاخ باشد که حقیقت را این‌گونه بی‌شرمانه تحریف کند. “اطلاعیه” نام‌برده بر اساس این نظریه تنظیم شده است.»

بنا به این بیانیه، نخستین روز مراجعه آبتین ۶ آذرماه بوده و شب ۱۵ آذر در پی وخامت حالش به بیمارستان طالقانی اعزام می‌شود و به جای «دو روز»، یک هفته در آنجا بستری بوده است و در بیمارستان خصوصی ساسان نیز ۲۶ روز بستری بوده و نه ۳۵ روز.

کانون نویسندگان ایران دلیل دروغ‌گویی و انتشار اطلاعات کذب از سوی سازمان زندان‌ها را تلاش این سازمان برای فرافکنی مسئولیت مرگ آبتین و نیز سرپوش گذاشتن بر «جنایت‌های خود در بیمارستان [طالقانی]» دانسته است:

«یک. هیچ گونه اقدام جدی برای درمان آبتین صورت نگرفته است؛ دو. بیمار مبتلا به کرونا به جای درمان، با غل و زنجیر به تخت بسته شده است؛ و سه. خانواده بیمار نه تنها از ملاقات با عزیز خود بلکه از دریافت هرگونه اطلاعی در مورد وضعیت سلامت او محروم بوده و حتی اجازه نداشته است غذای تهیه‌شده در خانه را به دست او برساند.»

کانون نویسندگان ایران در پایان بار دیگر تأکید کرده است که «عامل قتل عامدانه‌ی بکتاش آبتین را حکومت آزادی‌ستیز جمهوری اسلامی می‎داند و خواهان محاکمه آمران و عاملان این قتل به ویژه زندانبانان جنایتکار حکومت در سازمان زندان‌هاست.»

بکتاش آبتین به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در زندان اوین و عدم رسیدگی پزشکی به موقع در بیمارستان «جان شیرین» خود را از دست داد. این نویسنده و شاعر و فیلمساز پیش‌تر با انتشار ویدئویی اعلام کرده بود از ایران نمی‌رود و حاضر است جان شیرین خود را در راه آزادی فدا کند.