در ایران سویه اومیکرون در حال جابه‌جایی با سویه دلتا است و موارد ابتلا به آن به سرعت در حال افزایش است. این وضعیت کشور را در آستانه پیک ششم کرونا قرار داده است.

مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری کوویدـ۱۹، چهارشنبه ۲۹ دی با بیان این‌که سویه اومیکرون احتمالاً این هفته سویه غالب در کشور خواهد شد، گفت:

«این هفته میزان غالب بودن این سویه در برخی استان‌ها به صد در صد نزدیک خواهد شد.»

به‌گفته یونسیان بررسی موارد آزمایش‌شده نشان می‌دهد از چهار هفته پیش که نخستین موارد ابتلا به اومیکرون در کشور شناسایی شد، هر هفته به‌طور متوسط ۱۰ درصد به نسبت ابتلا به اومیکرون در برابر ابتلا به دلتا افزوده شده است. یونسیان گفت:

«در هفته اول نسبت ابتلا به اومیکرون به ۸ درصد رسید، در هفته دوم این نسبت به ۱۸ درصد رسید، در هفته سوم حدود ۳۳ درصد شد و هفته گذشته نسبت ابتلا به اومیکرون به ۴۳ درصد رسیده است.»

پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری کوویدـ۱۹ نیز از افزایش ۲۰ درصدی مراجعه‌های سرپایی به علت کرونا در هفته گذشته خبر داد و گفت:

«با توجه به ورود اومیکرون به کشور، احتمال وقوع پیک جدید وجود دارد، اما زمان آغاز آن بستگی به میزان تزریق دوز سوم واکسن کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد.»

این در حالی است که وزارت بهداشت جمهوری اسلامی می‌گوید رعایت پروتکل‌ها در هفته‌های اخیر، روند نزولی به خود گرفته و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی نیز برداشته شده است.  بر این اساس، در هفته اخیر به‌طور میانگین میزان رعایت پروتکل‌ها به ۶۰ درصد رسیده است.

پیک‌های کرونا در ایران همواره با فاصله دو ماهه از اروپا رخ می‌دهند. از این رو احتمال می‌رود که با آغاز پیک ششم با سویه اومیکرون، شرایط کرونایی کشور در روزهای پایانی سال نگران‌کننده شود.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران نیز گفته است اومیکرون در تهران نیز به سمت غالب شدن می‌رود. او می‌گوید نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران اومیکرون است و نسبت به سه هفته گذشته مراجعه‌های سرپایی‌ در تهران ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است.

به‌گفته توکلی آن‌چه واکسیناسیون را برای مقابله با سوش اومیکرون تقویت می‌کند، انجام واکسیناسیون دوز بوستر یا دوز سوم است و اگر واکسیناسیون سوم پیش برود و مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی همراهی کنند، پیک ششم با اومیکرون خفیف خواهد بود.