کیوان صمیمی سردبیر نشریه ایران فردا و یکی از اعضای کانون نویسندگان ایران از زندان اوین به مکان نامعلومی منتقل شده است. به گزارش خبرگزاری هرانا، مصطفی نیلی، وکیل کیوان صمیمی نوشت:

«آقای کیوان صمیمی دیروز صبح از زندان اوین تماس گرفت و اعلام کرد که دلیل بازگشت ایشان به اوین مخالفت دادیار اجرای احکام کرج با نگهداری وی در ندامتگاه مرکزی کرج بوده است. اما اجرای احکام دادسرای مقدس به استناد رای خلاف قانون شعبه ۵۴ اصرار بر تبعید ایشان به کرج دارد. بعد از این تماس آقای کیوان صمیمی را برای بررسی وضعیت پزشکی و امکان تحمل کیفر به پزشکی قانونی برده و دوباره به اوین برمی‌گردانند. سپس دیروز عصر ایشان را از اوین خارج کرده و بعد از آن تاکنون تماسی با خانواده و وکلا نداشته‌اند.»

نیلی در ادامه یادآوری کرد:

 «با توجه به شروع پیک ششم کرونا، شرایط سنی موکل، بیماری‌های زمینه‌ای ایشان و عدم تماس از دیروز ظهر نگرانی در مورد سلامت ایشان بسیار زیاد است.»

کیوان صمیمی ۷۳ سال دارد. پیش از این بکتاش آبتین، شاعر و فیلمساز و یکی دیگر از اعضای کانون نویسندگان ایران که به ۶ سال زندان محکوم شده بود در زندان به کرونا مبتلا شد و درگذشت. درگذشت بکتاش سبب اعتراض گسترده زندانیان و فعالان مدنی و سیاسی خارج از ایران شد. زندانیان سیاسی در دو زندان تهران بزرگ و رجایی‌شهر جمهوری اسلامی را مسئول مرگ بکتاش آبتین دانستند. کیوان صمیمی هم از جمله زندانیانی بود که مرگ بکتاش آبتین را «قتل‌ شبه‌عمد» خواند.

کیوان صمیمی که از ۱۷ آذر ۹۹ دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می‌کرد. اواخر هفته گذشته از زندان اوین به بازداشتگاه یکی از کلانتری‌های شهر کرج منتقل شد. مصطفی نیلی گفته بود:

«موکلم حتی موفق نشده که هیچ یک از وسائل خود از جمله داروهایش را با خود ببرد که این موضوع با توجه به سن و سال او و همچنین نظر به بحث بیماری‌هایی که به آن مبتلاست، بسیار خطرناک خواهد بود.»

 صمیمی سپس از بازداشتگاه به قرنطینه ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شد و دوشنبه ۴ بهمن‌‌ مجددا به زندان اوین بازگردانده شده بود.

 چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، ده‌ها تن از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس  از جمله کیوان صمیمی بازداشت شدند. صمیمی اردیبهشت یک سال بعد توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. صمیمی اما به نحوه دادرسی اعتراض کرد و مجددا توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و این بار به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تایید شد. نهایتا علیرغم قبول درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور، شعبه هم عرض با رد نظر دیوان، محکومیت صمیمی را از سه سال به دو سال حبس کاهش داده بود.

کیوان صمیمی در سال ۸۸ بازداشت و پس از تحمل دوران محکومیت خود از زندان رجایی شهر آزاد شده بود. این فعال سیاسی، سابقه زندانی شدن در هر دو رژیم فعلی و سابق را دارد. یکی از برادران کیوان صمیمی در دوره پهلوی و دیگری نیز در سال‌های دهه ۱۳۶۰ و در جریان کشتار زندانیان سیاسی اعدام شده‌اند.