پوتین گفت کرملین در حال بررسی پاسخ واشنگتن و ناتو به تصمین‌های امنیتی است که مسکو خواهان آن است، اما تاکنون پاسخ‌ها قانع‌کننده نبوده است.

پوتین پس از گفت‌‌وگو با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در مسکو، در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت:

«واضح است که نگرانی‌های اساسی روسیه نادیده گرفته شده است.»

پوتین در ادامه این نشست خبری خواسته‌های روسیه برای تضمین‌های امنیتی الزام‌آور در برابر گسترش بیشتر ناتو و استقرار تسلیحات نظامی پیشرفته در نزدیکی مرزهای روسیه و همچنین ضرورت بازگشت ناتو به مواضع خود در سال ۱۹۹۷ را تکرار کرد. پوتین گفت:

«به نظر من ایالات متحده چندان نگران امنیت اوکراین نیست. وظیفه اصلی این کشور مهار توسعه روسیه است.»

رئیس جمهوری روسیه ادعا کرد که در نظر غرب اوکراین «ابزاری برای رسیدن به این هدف» است. پوتین گفت:

«امیدوارم بتوانیم راه حلی پیدا کنیم، هرچند که این کار ساده نیست.»

پوتین سپس در جمع خبرنگاران از یک سناریو محتمل سخن گفت. در این سناریو، اوکراین به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درآمده و تلاش می‌کند شبه جزیره کریمه را که در سال ۲۰۱۴ به روسیه ملحق شد، بازپس گیرد.  

در همین حال، ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان که برای گفت‌وگو درباره ثبات انرژی به مسکو سفر کرده بود، گفت اختلافات بین روسیه و ناتو در مورد اوکراین قابل توجه است، اما به نظر او هنوز می‌توان این اختلاف‌ها را از میان برداشت. نخست‌وزیر مجارستان گفت تحریم‌ها علیه روسیه نتیجه معکوس دارد.

چراغ سبز آمریکا برای گفت‌وگوهای بیشتر

تنش‌ها بین روسیه و غرب در هفته‌های اخیر به حدی رسیده که از جنگ سرد به این سو بی‌سابقه بوده است. مسکو بیش از صد هزار نیروی نظامی در مرزهای شرقی و شمالی اوکراین مستقر کرده است. در همان حال کشورهای غربی هم با ارسال سلاح برای اوکراین در تلاش‌اند مانع از حمله روسیه به این کشور شوند.   

رهبران کشورهای غربی مسکو را به تدارک نظامی برای حمله به همسایه خود متهم کرده و نسبت به عواقب شدید حمله نظامی به اوکراین هشدار داده‌اند. روسیه تاکید می‌کند که قصد حمله ندارد و پیشنهادهای خود برای کاهش سطح تنش را با طرف غربی در میان گذاشته است.   

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در تماس تلفنی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه یک بار دیگر خواهان عقب‌نشینی نیروهای نظامی روسیه از مرزهای اوکراین شد.   

لاوروف اعلام کرد که واشنگتن در این مکالمه با گفت‌وگوهای بیشتر در مورد خواسته‌های مسکو موافقت کرده است. وزیر خارجه روسیه گفت: « باید دید اوضاع چگونه پیش می‌رود.»

در همان حال، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف دیدار و گفت‌وگو کرد. جانسون در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت:

«این حیاتی است که روسیه عقب‌نشینی کند و دیپلماسی را انتخاب کند و من معتقدم که هنوز این امر امکان‌پذیر است.»

زلنسکی گفت «تحریم‌های پیشگیرانه» علیه روسیه ممکن است از تشدید بیشتر تنش‌ها جلوگیری کند.