پارلمان اروپا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از سه‌شنبه ۱۲ بهمن / یکم فوریه نشست دو روزه نمایندگان این پارلمان با زنان افغانستانی نامزد نهایی جایزه حقوق بشری ساخاروف ۲۰۲۱ پارلمان‌ اروپا، نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده است.

به‌گفته پارلمان اروپا در این نشست وضعیت «بسیار نگران‌کننده» زنان در افغانستان پس از روی کار آمدن دوباره طالبان در این کشور بررسی ‌می‌شود. همچنین این نشست به زوایای مختلفی از جمله بحران انسانی کنونی و حکومت سرکوبگر طالبان، چالش‌های مهاجرت و ساختن یک زندگی جدید دور از وطن خواهد پرداخت.

نشست «روزهای زن افغان» روز چهارشنبه ۱۳ بهمن / ۲ فوریه وارد دومین روز خود شد. در این روز آریانا سعید، خواننده زن افغان برنامه‌ای اجرا می‌کند و صحرا کریمی و فرشته کریم نامزدهای نهایی جایزه ساخاروف ۲۰۲۱ سخنرانی خواهند کرد.

در روز نخست این نشست سیما سمر رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان، امینه محمد معاون دبیرکل سازمان ملل، اورزولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا، روبرتا متزولا رئیس پارلمان اروپا و آنجلینا جولی، بازیگر سینما و فرستاده ویژه دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سخنرانی کردند.

آن‌ها در سخنرانی‌های خود از وضعیت ناگوار زنان افغانستان سخن گفتند و خواهان بازگشایی هر چه سریع‌تر مدارس دخترانه در افغانستان و آزادی فعالان زن زندانی شدند.

ایولین رگنر رئیس کمیته حقوق زنان پارلمان اروپا گفت:

«برای زنان و دختران افغان، [تسلط طالبان] به معنای ظلم و ستم سیستماتیک و وحشیانه در تمام جنبه‌های زندگی است. در مناطق تحت کنترل طالبان، دانشگاه‌ها به روی زنان بسته شده است، آن‌ها از تحصیل دختران جلوگیری می‌کنند و زنان به عنوان برده جنسی فروخته می‌شوند.»

در حاشیه این نشست کارگاه‌هایی درباره زنان افغانستان و زنان افغان در تبعید برگزار  و نمایشگاه‌های نقاشی و عکس از سوی هنرمندان افغان برپا می‌شود.

این نشست دو روزه روز چهارشنبه با ترانه «بانوی سرزمین آتش» آریانا سعید به پایان می‌رسد.

نشست «روزهای زن افغان» در حالی در پارلمان اروپا برگزار می‌شود که در پی تحولات اخیر، حدود پنج ماه است که مدارس دخترانه به روی دانش‌آموزان بالاتر از کلاس ششم بسته شده، زنان، بیکار و از حق فعالیت‌های اجتماعی محروم شده‌اند و شماری از معترضان زن نیز بازداشت شده‌اند و از سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست.

پس از خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان و بازگشت طالبان به قدرت در اوت ۲۰۲۱، پارلمان اروپا خواستار تخلیه شهروندان اتحادیه اروپا و افغان‌های در معرض خطر و حمایت از حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان در این کشور شد.

اتحادیه اروپا گفته است که متعهد به یافتن راه‌هایی برای کمک به مردم افغانستان در کشورشان و در تبعید است. اتباع افغانستان از سال ۲۰۱۴ در میان بزرگترین گروه‌های پناهجویان و پناهندگانی بوده‌اند که در خاک اروپا میزبانی شده‌اند. حدود ۶۰۰ هزار افغانستانی تنها در داخل این کشور آواره شده‌اند که ۸۰ درصد آن‌ها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۲۲ هزار افغانستانی از جمله مدافعان حقوق بشر، زنان، روزنامه‌نگاران، فعالان جامعه مدنی، مقام‌های پلیس و مجریان قانون، قضات و مسئولان نظام قضائی این کشور را تخلیه کرده‌اند.

در نشست گروه ۲۰ در اکتبر ۲۰۲۱، کمیسیون اروپا از یک بسته حمایتی به ارزش یک میلیارد یورو برای کمک به مردم افغانستان و کشورهای همسایه خبر داد.

اتحادیه اروپا همچنین امیدوار است که حضور دیپلماتیک خود را در کابل برقرار کند. وزیران خارجه اتحادیه اروپا توافق کردند که اتحادیه اروپا در صورت احترام به حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان و ایجاد یک دولت انتقالی فراگیر در افغانستان با طالبان تعامل خواهد کرد.

در بیانیه‌ای که در ماه اوت سال گذشته میلادی منتشر شد، نمایندگان پارلمان از مقام‌های افغانستان خواستند تا به حقوق اساسی بشر و دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در زمینه‌های حقوق زنان و دختران، حق آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و توسعه اجتماعی و اقتصادی احترام بگذارند. در قطعنامه‌ای که در سپتامبر ۲۰۲۱ در مورد وضعیت افغانستان به تصویب رسید، پارلمان از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن خواست تا در تخلیه شهروندان اتحادیه اروپا و افغان‌هایی که در معرض خطر هستند و ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای پناهجویان افغان که به دنبال دستیابی به حمایت در کشورهای همسایه به‌سر می‌برند، همکاری کنند.

نمایندگان پارلمان اروپا همچنین خواستار ویزای ویژه برای زنان افغانستانی که به دنبال حمایت هستند، شدند. در اکتبر ۲۰۲۱، کمیته حقوق زنان اتحادیه اروپا و هیئت روابط با افغانستان جلسه‌ای ترتیب دادند که طی آن پنج زن افغان در مورد وضعیت زنان تحت حکومت طالبان سخن گفتند و در مورد آنچه که از اتحادیه اروپا انتظار داشتند بحث کردند. در بیانیه‌ پایانی این نشست بر ضرورت طرح موضوع وضعیت زنان و دختران افغان در تماس‌های اتحادیه اروپا با مقام‌های طالبان و در اولویت قرار دادن آن در فعالیت‌های پارلمان تأکید شد.

در سال ۲۰۲۱، یک گروه ۱۱ نفره از زنان افغان به دلیل مبارزه شجاعانه آن‌ها برای برابری و حقوق بشر، از سوی پارلمان اروپا برای دریافت جایزه ساخاروف نامزد شدند.

کمیته فرعی حقوق بشر پارلمان می‌گوید «روزهای زن افغان» را به‌منظور افزایش آگاهی از وضعیت افغانستان برگزار کرده است.