نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ فوریه/۲۷ بهمن به عنوان بخشی از برنامه اولین سفر رسمی‌اش به اسرائیل در بیش از دو سال گذشته وارد کنست شد.

پلوسی و هیئتی از اعضای کنگره روز سه‌شنبه به اسرائیل رسیدند و مقام‌های دولتی از آن‌ها استقبال کردند. آنچنان که نشریات اسرائیلی و آمریکایی حدس زده‌اند، مهم‌ترین موضوع مذاکره میان پلوسی و اسرائیلی‌ها بر سر احیای برجام خواهد بود.

پلوسی در بدو ورود به پارلمان اسرائیل در کتاب یادبود میهمانان نوشت که «دوستی اسرائیل و آمریکا ابدی است». شاید این پیش‌درآمدی خوشبینانه برای چالش‌هایی باشد که این عضو دموکرات کنگره آمریکا برای قبولاندن فایده بازگشت به برجام برای دو کشور دارد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که زمانی توافق هسته‌ای برجام را «شاهکار دیپلماتیک» می‌خواند، در حالی وارد اسرائیل می‌شود که تلاش‌های آمریکا برای ورود مجدد به این توافق به نقطه حیاتی آن رسیده است.

اسرائیل به صورت رسممی ناخشنودی خود از احیای برجام را اعلام کرده است هرچند صداهای مخالف و قدرتمندی در درون فضای سیاسی اسرائیل وجود دارد که می‌گویند بودن برجام و محدود‌شدن نسبی برنامه هسته‌ای ایران بهتر از نبودن آن است.

دور هشتم مذاکرات احیای برجام هم‌اکنون در وین در جریان است و همه طرف‌ها اعلام کرده‌اند مذاکرات به نقطه‌ای حیاتی رسیده است. نقطه‌ای که می تواند برجام را برای همیشه کنار بگذارد یا آن را احیا کند.

هیات آمریکا در این سفر رسمی از ابتدا تلاش کرده است تا دل اسرائیل را به دست آورد. پلوسی در بدو ورود به اسرائیل گفت که ایالات متحده به داشتن اسرائیل به عنوان متحد افتخار می‌کند و به حمایت از امنیت و ثبات آن ادامه خواهد داد.

او روز چهارشنبه نیز به خبرنگاران در کنست گفت که تشکیل کشور اسرائیل بزرگترین دستاورد قرن بیستم است.

پلوسی گفت: «ما در مبارزه با وحشت‌افکنی ایران و برنامه هسته‌ایش با هم متحد هستیم. این تهدیدی برای جهان و مقابله با آن وظیفه همه ما است.»

میکی لوی، رئیس کنست هم به پلوسی گفت که اسرائیل به خاطر مبارزه سازش ناپذیر او برای امنیت کشور دوست و متحدش سپاسگزار است. او به‌ویژه از پلوسی برای تصویب بودجه برای سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین تشکر کرد.

لوی گفت: «شما سال‌ها از حق ما برای حفاظت از شهروندانمان دفاع کرده‌اید و حتی در سخت‌ترین زمان‌ها نیز در کنار ما ایستاده‌اید، همانطور که اخیراً در آخرین عملیات غزه شاهد آن بودیم. تصویب قانون برای تأمین مالی مجدد سیستم گنبد آهنین برای همیشه با شما همراه خواهد بود و همیشه به عنوان یکی از بزرگترین نمایش‌های حمایت مردم آمریکا و مجلس نمایندگان ایالات متحده از دولت اسرائیل یاد خواهد شد. دولت اسرائیل نمی‌توانست دوست بهتری از آمریکا داشته باشد.»

هیئتی که پلوسی را در این سفر همراهی می‌کنند شامل آدام شیف، نماینده کنگره، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان است. نام بقیه اعضای هیئت هم از این قرار است: تد دویچ، رئیس کمیته اخلاق مجلس نمایندگان؛ باربارا لی، رئیس کمیته فرعی امور ایالتی و عملیات خارجی؛ بیل کیتینگ، عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان؛ اریک سوالول، عضو کمیته منتخب دائمی اطلاعات مجلس نمایندگان؛ رو خانا عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان؛ و اندی کیم عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان.