در ادامه اظهارنظرها در باره احتمال «توافق» در مذاکرات موسوم به نجات برجام، محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای هئیت مذاکره کننده ایران عصر جمعه ۱۸ فوریه/ ۲۹ بهمن در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی ترکیه گفت: «ایران برای رسیدن به یک توافق خوب عجله دارد».

مرندی با بیان اینکه «ایرانیان می‌خواهند تحریم ها هر چه زودتر برداشته شود»، افزود: «اما ایران مرتکب اشتباه رسیدن به توافق بد نخواهد شد».

او رسیدن به آنچه که «توافق خوب» نامید را مستلزم «فراهم کردن ملزومات از سوی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها» دانست و گفت: «اگر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها ملزومات توافق خوب را فراهم کنند آن وقت به توافق خوب دست خواهیم یافت وگرنه لفاظی‌های آمریکا شرایط حال حاضر در وین و پای میز مذاکره را تغییر نخواهد داد».

مشاور هیئت مذاکره کننده ایران در وین تعیین «زمان دقیق» توافق احتمالی در مذاکرت وین را هم «سخت» توصیف کرد و در پاسخ به پرسشی در این باره گفت: «ما می‌توانیم به یک توافق خوب بسیار نزدیک باشیم».

او افزود: «رسیدن به توافق به آن بستگی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها حاضر باشند تصمیماتی اتخاذ کنند. مشکلات حل شده‌اند و تنها مسائل کمی باقی مانده‌اند که نیازمند تصمیماتی در واشنگتن هستند».

تنها چند ساعت پس از این اظهارات، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم در اظهارنظری از پیشرفت قابل توجه در مذاکرات وین طی یک هفته گذشته خبر داد.

او در مقابل ایران را مسئول تصمیم نهایی دانست و گفت که «اگر ایران جدیت داشته باشد، طی چند روز می‌توانیم به توافقی در باره بازگشت به اجرای دوجانبه و کامل برجام برسیم».

در یک هفته گذشته خبرهای متعددی در باره رسیدن به «لحظه تصمیم نهایی» در مذاکرات وین منتشر شده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده، عصر ۲۹ بهمن گفت امیدوار است که ایران و گروه ۴+۱ در وین به یک توافق خوب در آینده نزدیک شوند.

او اما «طرف غربی» را مسئول زمان نهایی توافق دانست: «این طرف‌های غربی هستند که باید ابتکار و انعطاف واقعی خود را به تصویر بکشند و آن‌ها هستند که می‌توانند تعیین کنند که مذاکرات در چند روز آینده به نتیجه خواهد رسید یا در چند هفته آینده».

یک مقام اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده بود هم عصر جمعه به خبرگزاری رویترز گفت: «انتظار دارم در هفته آینده یا حدود دو هفته آینده، توافقی حاصل شود. اکنون متنی روی میز داریم که به توافق نهایی بسیار نزدیک است».

رویترز روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۸ بهمن / ۱۷ فوریه جزئیات از توافق احتمالی را گزارش کرد. این گزارش به نقل از دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات نوشته است که متن پیش‌نویس توافق که بیش از ۲۰ صفحه است، متضمن مراحلی است که باید پس از تأیید آن توسط طرف‌های باقی‌مانده در برجام به‌اجرا در آید. گام نخست تعلیق غنی‌سازی از سوی ایران است و بعد مراحل دیگر شامل آزادسازی حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی مسدودشده ایران در بانک‌های کره جنوبی و همچنین آزادی زندانیان غربی از زندان‌های ایران آغاز می‌شود. تنها زمانی که این اقدامات اجرا و تأیید شد مرحله اصلی لغو تحریم‌ها از جمله در مورد نفت شروع خواهد شد. حتی در مراحل بعدی صحبت از «تمدید معافیت از تحریم‌های نفتی» است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اما ادعای رویترز را نادرست خواند.

خبرگزاری دانشجویان ایران هم صبح شنبه ۳۰ بهمن به نقل از منابع نزدیک به هیئت ایرانی نوشت در گزارش منتشر شده «در موضوع زمان‌بندی و توالی اقدامات، مطالب نادرست است و نسبتی با واقعیت ندارد. در بخش دیگر از جمله آزادسازی دارایی‌های ایران یا رفع تحریم‌های نفتی مطالب متناقض بیان شده است».

دور تازه مذاکرات موسوم به نجات برجام از نوزدهم بهمن از سرگرفته شده است.