در جریان سقوط یک فروند هواپیمای جنگنده اف‌۵ در تبریز سه نفر کشته شدند.

 صبح روز دوشنبه دوم اسفند ۱۴۰۰، یک فروند جنگنده اف۵ ارتش ایران در تبریز سقوط کرد. در این حادثه دو نفر کادر پرواز این هواپیما و سرنشین خودرویی که بخشی از هواپیما پس از سقوط با آن برخورد کرد، کشته شدند.

مقام‌های محلی این هواپیما را جنگنده آموزشی اف‌۵ و محل سقوط آن را منطقه یکه‌دکان تبریز اعلام کرده‌اند.

محل سقوط هواپیما یک منطقه مسکونی بوده اما چنانچه رسانه‌‌های داخلی خبر داده‌اند خلبان، مانع از برخورد هواپیما به ساختمان‌های مسکونی شد و هواپیما به یک مدرسه که خالی از سکنه بود برخورد کرد.

روابط عمومی پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز دقایقی پس از سقوط هواپیما  اعلام کرد که علت این سانحه در حال بررسی است.

ساعاتی بعد امیر سرتیپ دوم خلبان رضا یوسفی، فرمانده پایگاه دوم شکاری شهید فکوری تبریز علت سقوط را اشکال فنی عنوان کرد و  گفت: «با توجه به اشکال فنی که ایجاد شده بود این هواپیمای آموزشی نتوانست به باند پرواز برسد و خلبانان ما برای اینکه آسیبی به مناطق مسکونی نرسد هواپیما را  به سمت منطقه خلوتی که زمین ورزشی است هدایت کردند»

به گفته خلبان یوسفی با توجه به عرض کم ورزشگاه ‏هواپیما از محدوده ورزشگاه خارج شده و در داخل خیابان دچار آتش سوزی و سوختگی کامل شد و به دیوار مدرسه که در نزدیکی ورزشگاه است برخورد کرده است.

نام خلبانانی که درجریان سقوط این هواپیما کشته شدند سرهنگ دوم صادق فلاحی و سروان علیرضا حنیفه زاد اعلام شده است.

سومین جان باخته سقوط جنگنده در تبریز مرد ۴۸ ساله‌ای است به نام پرویز حبیبی که هنگام این سانحه در خودروی خود قرار داشت.

این نخستین مورد سقوط جنگنده‌های ایرانی نیست، تابستان سال ۱۳۸۹ یک فروند هواپیمای جنگنده از نوع اف‌۴ نیروی زمینی ارتش ایران در نزدیکی شهر بوشهر سقوط کرد. در جریان سقوط جنگنده اف‌۴ خلبان‌ها زنده ماندند. علت سقوط آن جنگنده نیز نقص فنی اعلام شد.