به‌گزارش الجزیره، جمعه ۱۳ اسفند / ۴ مارس بمبی قوی در داخل مسجد شیعیان در شهر پیشاور پاکستان منفجر شد و بیش از ۳۰ نمازگزار کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. حال بسیاری از مجروحان وخیم است.

پلیس گفت که انفجار زمانی رخ داد که نمازگزاران در مسجد برای نماز جمعه جمع شده بودند.

محمد اعجازخان، رئیس پلیس پیشاور گفت خشونت زمانی آغاز شد که دو مهاجم مسلح در خارج از مسجد به سوی پلیس تیراندازی کردند.

در این درگیری یک مهاجم و یک مأمور پلیس کشته شدند و یک پلیس دیگر زخمی شد. مهاجمی که زنده مانده بود سپس داخل مسجد شد و بمب را منفجر کرد.

آمبولانس‌ها در خیابان‌های باریک و شلوغ به محل حادثه شتافتند و مجروحان را به بیمارستان لیدی ریدینگ پیشاور رساندند. هیچ گروهی تا لحظه تنظیم گزارش مسئولیت این حمله مرگبار را برعهده نگرفته است.

محمد عاصم، سخنگوی بیمارستان گفت بیش از ۶۰ نفر زخمی شده‌اند و ممکن است شمار کشته‌ها افزایش یابد.

محمد سجاد خان افسر پلیس نیز گفت:

«ما در وضعیت اضطراری هستیم و مجروحان در حال انتقال به بیمارستان هستند. در حال بررسی ماهیت انفجار هستیم، اما به نظر می‌رسد که یک حمله انتحاری بوده است.»

شایان حیدر، شاهد عینی در حال آماده شدن برای ورود به مسجد بود که انفجار شدید او را به خیابان پرتاب کرد. او گفت:

«چشم‌هایم را باز کردم، همه‌جا گرد و غبار و جسد بود.»

در بخش اورژانس بیمارستان لیدی ریدینگ، هرج و مرج حاکم بود، زیرا پزشکان تلاش می‌کردند تا بسیاری از مجروحان را به سالن‌های عمل منتقل کنند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان این بمب‌گذاری را محکوم کرد.

پیش از این حملات مشابهی در این منطقه واقع در نزدیکی مرز افغانستان، رخ داده است و بارها شیعیان در این کشور هدف حملات انتحاری قرار گرفته‌اند.

در ماه‌های اخیر خشونت‌ها در پاکستان افزایش کم‌سابقه‌ای داشته است. در این مدت ده‌ها نفر از پرسنل نظامی در حملات متعدد به پایگاه‌های ارتش در امتداد مرز با افغانستان کشته شده‌اند.