وزارت آموزش و پرورش دولت موقت طالبان چهارشنبه ۳ حمل/فروردین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: تا زمان طرح پوشش مطابق شریعت اسلامی برای دختران، مدارس دخترانه در مقطع تحصیلی متوسطه بسته می‌ماند.

بر اساس اطلاعیه‌های گذشته دولت موقت طالبان قرار بود تمامی مدارس دخترانه چهارشنبه ۳ حمل/ فروردین بازگشایی شوند.

عزیز احمد ریان، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش طالبان به رسانه‌ها اعلام کرد که درهای تمام مدارس دخترانه (متوسطه و دبیرستان) تا اطلاع ثانوی به روی دانش‌آموزان باز نخواهد شد. ریان تاکید کرد: تصمیم نهایی در این‌باره از سوی رهبری گروه طالبان (امارت اسلامی) گرفته خواهد شد.

نشست رهبری طالبان به هزینه دختران افغان

تجدید نظر طالبان در بازگشایی مدارس دخترانه عده زیادی را غافلگیر کرد و دانش‌آموزان را به گریه انداخت و واکنش گروه‌های حقوق بشر را نیز در پی داشت.  

رینا امیری، نماینده ویژه آمریکا در امور زنان افغانستان گفت:

«اکنون می‌دانیم که تصمیم امروز برای جلوگیری از بازگشت دختران بالای کلاس ۶ به مدرسه اتفاقی نبوده است. این تصمیم توسط رهبری طالبان گرفته شده و این خیانت به خانواده‌های افغان است.»

برخی منابع خبری افغانستان از جمله اطلاعات روز گزارش داده‌اند که در قندهار یک نشست مهم رهبری طالبان به ریاست مولوی هبةالله آخوندزاده برای ایجاد تغییراتی در کابینه و بررسی راه‌های کسب مشروعیت بین‌المللی و کاهش اختلافات داخلی برگزار شده است. اختلاف میان ملا یعقوب، وزیر دفاع، سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان و حاجی یوسف وفا، والی قندهار که از افراد خاص ملا هبت‌الله آخوندزاده جدی است. ملا حسن آخوندزاده، رییس الوزرا، ملا عبدالغنی برادر، معاون رییس الوزرا، سراج‌الدین حقانی، وزیر کشور طالبان، انس حقانی، مشاور وزیر داخله، ملا یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان و دست کم ۱۵عضو کابینه در نشست قندهار حضور داشتند. تصمیم طالبان مبنی بر بسته ماندن مدارس دخترانه بعد از این نشست اعلام شد.

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحصیل همه دانش‌آموزان از جمله دختران، انتظار مردم افغانستان است و از تصمیم طالبان متاسف است. در این بیانیه گفته شده است:

«ما از دولت موقت افغانستان می‌خواهیم که به دختران در هر سنی اجازه دهد تا  در آموزش همگانی شرکت کنند و تاکید می‌کنیم که ما همچنان در این روزهای سخت کنار مردم افغانستان خواهیم بود.»

خشم، گریه و خستگی

شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان در توییتر نوشت:

«زن بودن در هر جای دنیا دشوار است اما شاید زن افغان بودن از دردناک‌ترین سرنوشت‌ها باشد. صبح امروز با خشم، گریه و خستگی آغاز شد. خشمی به کهنه‌گی قرن‌ها و سنگینی همه کوه‌های وطن. مردانی که حرص و خشونت‌شان میلیون‌ها قربانی گرفت دختران ما را از آموزش، از شگوفایی محروم می‌کنند.»

 ترکیه رهبری طالبان را به رسمیت نشناخته است، اما خواستار تعامل بیشتر جهانی با آنها شده است.  

طالبان خواهان دسترسی به منابع مالی مسدود شده افغانستان است. جلسه طالبان در ولایت قندهار در حالی برگزار شد که با گذشت هفت ماه از تسلط این گروه بر افغانستان هنوز هیچ کشوری حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین و عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی در دولت پیشین افغانستان از حکومت طالبان خواسته‌اند تا مکاتب/مدارس دوره متوسطه و بالاتر از آن را برای دختران هر چه زودتر بازگشایی کند.