به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران چهار فعال حقوق زنان به نام‌های ناهید شقاقی، اکرم نصیریان، مریم محمدی و اسرین درکاله جهت اجرای حکم حبس به واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار شدند.

بر اساس ابلاغیه واحد اجرای احکام که در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ در سامانه ثنای وثیقه‌گذاران این چهار فعال حقوق زندان ثبت شده است، آن‌ها باید ظرف مدت ۳۰ روز خود را جهت اجرای حکم حبس به واحد اجرای احکام دادسرای اوین معرفی کنند.

پیش‌تر این فعالین حقوق زنان نیز در اسفندماه ۹۸ طی ابلاغیه‌ای جهت اجرای حکم حبس فراخوانده شده بودند.

ناهید شقاقی، اکرم نصیریان، مریم محمدی و اسرین درکاله آذرماه ۹۸ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری هر یک به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور» به ۳ سال حبس، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۶ ماه حبس و همچنین به اتهام «انجام عمل حرام با مصداق بی‌حجابی» به ۸ ماه حبس و در مجموع هر کدام به ۴ سال و دو ماه حبس تعزیری که قابلیت اجرا دارد، محکوم شدند.

با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۳ سال حبس تعزیری بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد انجام جرم علیه امنیت کشور» در خصوص هر یک از این متهمان قابل اجرا بود، اما این حکم نهایتا با عدم اعتراض و تسلیم به رای صادره برای هر یک از این افراد با ۹ ماه تخفیف در مجازت به دو سال و سه ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

اکرم نصیریان نیز در تاریخ ۹ اردیبهشت ۹۸، در خیابانی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۵ خردادماه ۹۸، با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

ناهید شقاقی صبح روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۹۸، توسط نیروهای امنیتی، در منزل شخصی بازداشت و روز سه‌شنبه ۱ تیرماه همان سال با تودیع قرار و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

مریم محمدی در تاریخ ۱۷ تیرماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی و در شهر گرمسار استان سمنان بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. مریم محمدی نهایتا در تاریخ  ۲۶ شهریورماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

اسرین درکاله نیز در تاریخ ۶ مردادماه توسط نیروهای امنیتی در گرمسار استان سمنان بازداشت و در تاریخ  ۲۶ شهریورماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

این چهار فعال حقوق زنان از اعضا و همکاران انجمن ندای زنان ایران هستند که در امور مربوط به زنان فعالیت می‌کنند. انجمن ندای ایران در معرفی خود نوشته «ندای زنان ایران بازتاب تلاش‌ها، رنج‌ها، ناکامی‌ها و موفقیت‌های زنان در جامعه ایران است و می‌کوشد زنان را برای دست یافتن به یک زندگی بهتر در کوران معضلات و تبعیضات توانمندتر سازد.»