دو منبع آگاه روز سه‌شنبه، ۱۹ آوریل/۳۰ فروردین به رویترز گفتند که بانک جهانی کار روی سه پروژه در افغانستان با تمرکز بر بهداشت، کشاورزی و معیشت را از سر گرفته است، اما تخصیص حدود ۱۵۰ میلیون دلار را برای ادامه پروژه‌های آموزشی در افغانستان همچنان در تعلیق می‌ماند.

این چهار پروژه که هزینه آن‌ها را بانک جهانی تأمین می‌کند و در مجموع ۶۰۰ میلیون دلار هستند در اواخر ماه مارس به دلیل تصمیم طالبان برای ممنوع کردن تحصیل دختران در دبیرستان‌های این کشور متوقف شده بودند. حال ۴۵۰ میلیون دلار از این پول که به سه پروژه غیرمرتبط با بخش آموزش اختصاص یافته به افغانستان تحت سلطه طالبان داده می‌شود.

بحران اقتصادی در افغانستان و وقوع قحطی در این کشور نگرانی‌هایی در سطح جهانی ایجاد کرده است. خزانه‌داری ایالات متحده در همین رابطه اعلام کرد که گروه ۷ (G7)، شرکای این گروه و سایر کمک‌کنندگان اصلی به صندوق امانی بازسازی افغانستان (ARTF) برای بحث در مورد مشکلات فزاینده اقتصادی و امنیت غذایی کشور در روز جمعه در جریان نشست‌های بهاری صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ملاقات خواهند کرد.

یکی از منابع گفت که برخی از سازمان‌های بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و بانک توسعه اسلامی نیز در آن نشست شرکت خواهند کرد.

بانک جهانی هنگامی که کار بر روی تأمین مالی این چهار برنامه را متوقف کرد، خاطرنشان کرد که سیاست‌های این بانک تابع اصول تصریح‌شده در نحوه هزینه‌کرد برنامه‌های صندوق امانی بازسازی افغانستان است که در آن بر دسترسی برابر زنان و دختران افغانستان به خدمات تأکید شده است.

حال بانک جهانی با تغییر آشکار در موضع‌گیری پیشینش، از این شرط صرف‌نظر کرده و بی‌آنکه طالبان از تصمیم‌شان برای ممنوع کردن تحصیل دختران در دبیرستان کوتاه آمده باشند، تأمین مالی سه پروژه را از سر گرفته است. یکی از منابع به رویترز گفت، با توجه به تشدید بحران اقتصادی در افغانستان که با افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی ناشی از جنگ روسیه در اوکراین بدتر از قبل هم شده است، مقام‌های بانک جهانی تصمیم گرفتند اجرای سه پروژه غیرآموزشی به ارزش حدود ۴۵۰ میلیون دلار را از سر بگیرند.

بانک جهانی هفته گذشته چشم‌انداز ناگواری را برای اقتصاد افغانستان اعلام کرد و خاطرنشان کرد که درآمد سرانه در چهار ماه آخر سال ۲۰۲۱ و پس از سقوط دولت افغانستان و تسلط طالبان بیش از یک سوم کاهش یافته است.

طبق این گزارش، حدود ۳۷ درصد از خانوارهای افغان پول کافی برای تأمین غذا ندارند، در حالی که ۳۳ درصد هم از لحاظ مالی تنها توانایی خرید غذا را دارند و نه چیزی بیش از آن.

زمانی که بانک جهانی با آزاد کردن وجوه صندوق امانی بازسازی افغانستان برای پروژه‌های جدید توسط آژانس‌های سازمان ملل موافقت کرد، بانک جهانی تصریح کرده بود که انتظار دارد «از مشارکت دختران و زنان و بهره‌مندی آن‌ها از اجرای این برنامه‌ها اطمینان حاصل شود».

طالبان از مردادماه که بر افغانستان مسلط شد و به عمر دو دهه‌ای دولت افغانستان پایان داد، با اجرای قوانین شریعت محدودیت‌های گسترده‌ای بر زنان و دختران افغانستان اعمال کرده است. جامعه جهانی دست‌کم در حرف اعلام کرده که حقوق برابر زنان و مردان خط قرمزی غیرقابل گذشت است. هیچ کشوری هنوز امارت اسلامی طالبان را به عنوان نظام سیاسی مشروع به رسمیت نشناخته است ولی برخی کشورها روابط خود را با این گروه از سر گرفته‌اند و سفرهای تجاری و دیپلماتیک به کابل انجام می‌دهند.

تصمیم ممنوعیت تحصیل دختران از پایه هفتم به بعد در آخرین نشست شورای سران طالبان در قندهار اتخاذ شد.

طالبان می‌گویند این تصمیم را به این دلیل گرفته‌اند که محیط آموزشی برای دختران مناسب‌سازی نشده است. این گروه درباره اخراج زنان کارمند در ادارات دولتی افغانستان هم همین ادعا را مطرح کرده بودند.