شامگاه جمعه ۲۲ آوریل و بامداد شنبه ۲۳ آوریل سه موشک از نوار غزه به سمت اسراییل شلیک شد. بنا بر روایت منابع اسراییلی دو موشک از سه موشک شلیک شده شامگاه جمعه پرتاب شدند. یکی از موشک ها در نوار غزه فرود آمد و دیگری به مناطق آشغال‌شده رسید. موشک سوم نیز بامداد شنبه پرتاب شد. دو طرف در باره محل اصابت آن چیزی نگفته اند. شمار مجروحان پرتاب سه موشک تنها یک نفر گزارش شده است.

اسراییل در واکنش به این اقدام تصمیم گرفته ورود کارگران فلسطینی را روز یک‌شنبه ۲۴ آوریل به سرزمین‌های اشغالی ممنوع کند. هنوز مشخص نیست «مجاز نبودن ورود کارگران فلسطینی» تنها به یک روز محدود می‌ماند یا طولانی اجرا خواهد شد.

در اطلاعیه دولت اسراییل آمده است که برای بازگشایی گذرگاه مرزی «مطابق با ارزیابی‌های امنیتی تصمیم‌گیری خواهد شد».

در مسجد الاقصی به عنوان «مکان مقدس» مسلمان و یهودیان پلیس روز گذشته به نمازگزاران فلسطینی یورش برد و دستکم ۱۵۰ تن را بازداشت کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است بیش از ۲۰۰ نفر که اکثریت آن‌ها فلسطینی هستند در جریان درگیری‌های چند روز گذشته در مسجد الاقصی در بیت المقدس مجروح شدند.

صبح جمعه دوم اردیبهشت/ ۲۲ آوریل مسجد الاقصی صحنه درگیری میان فلسطینی‌هایی که قصد ورود به مسجد را داشتند و نیروهای امنیتی اسراییل بود.

همزمانی عید پسح یهودیان و ماه رمضان مسلمان سبب ورود همزمان مسلمانان و یهودیان به این مکان مقدس برای هر دو گروه شده است. پلیس اسراییل ادعا کرده است که فلسطینی‌هایی که به مسجد الاقصی وارد شدند، نمادهای «حماس»، گروه نظامی و سیاسی که کنترل غزه‌ی محاصره شده را در اختیار دارد، همراه داشتند.

خبرگزاری فرانسه اما روایت کرده است که پلیس اسراییل با پهپهادی کوچکی به سمت نمازگزاران فلسطینی گاز اشک‌آور پرتاب کرد.

بنا بر اعلام جمعیت هلال احمر در جریان درگیری‌های صبح جمعه ۵۷ نفر زخمی شدند. ۱۴ تن از مجروحان به بیمارستان منتقل شدند که حال یکی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

اسراییل نیز ادعا کرده است که معترضان فلسطینی قصد داشتند به یک پلیس اسراییلی آسیب برسانند و یک پلیس زخمی شده است.

تنش میان فلسطینی‌ها و اسراییل در ماه های اخیر افزایش یافته است. به روایت «القدس العربی» تنها در جریان «عملیات انتحاری» فلسطینی‌ها و حملات اسراییل که از روزهای پایانی مارس آغاز شد، دست‌کم ۲۴ فلسطینی و ۱۴ اسراییلی شده است.

https://www.radiozamaneh.com/712923

اسراییل در هفته گذشته دوبار به غزه حمله هوایی کرد. ارتش اسراییل مدعی شد که در این حملات پایگاه نظامی متعلق به حماس هدف قرار گرفته‌اند.

وزیران کشورهای عربی منطقه روز پنج‌شنبه در اردن «تجاوزات و نقض توافق های بین‌المللی از سوی اسراییل» علیه فلسطینی ها را محکوم کردند. این اقدام در حالی صورت گرفت که امارات متحده عربی و بحرین با اسراییل روابط دیپلماتیک برقرار کرده‌اند.

نمایندگان ویژه آمریکا نیز به منطقه سفر کردند تا با مقام های اسراییلی و محمود عباس گفت‌و گو‌ کنند. عباس در این دیدار گفته بود که اقدام‌ها اخیر اسراییل آن‌ها را به فکر واداشته که دولت اسراییل را به رسمیت نشناسند و به هماهنگی‌ها با آن خاتمه بدهند.

درگیری و افزایش تنش در دهه پایانی ماه رمضان نگرانی‌ها را نسبت به حملات اسراییل، مشابه آنچه که در سال گذشته انجام، افزایش داده است.