جمعی از خانواده‌های دادخواه دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸ با صدور بیانیه‌ای از بهنام موسیوند، زندانی سیاسی که در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‌برد و شرایط جسمانی نامناسبی دارد، خواستند به اعتصاب غذایش پایان بدهد.

در این بیانیه آمده است:

«بهنام عزیز ما، تلخی این روزهای تو را با تمام وجود لمس می‌کنیم. اما مگر آن روزها در خیابان، دی و آبان، برای چیزی جز زندگی جنگیدیم که تو امروز کمر به نابودی آن بسته‌ای؟ خون‌های ریخته‌ی فرزندان ما امروز در مقاومت امثال تو جاری شده پس بمان تا با هم زندگی را به این سرزمین بازگردانیم. بهنام، پسر نازنین ما بمان. که دست در دست هم فردای آزادی را جشن بگیریم. بمان بهنام. با مرگ نحس پنجه مَیفکن…»

خانواده‌های دادخواه ابراز امیدواری کرده‌اند که پیام آنها به دست بهنام موسیوند برسد و به اعتصاب غذایش پایان دهد.

بهنام موسیوند در روزهای گذشته با انتشار یک فایل صوتی از داخل زندان رجایی‌شهر اعلام کرد به «دلیل شرایط موجود در زندان رجایی‌شهر که مشتی نمونه خروار از وضعیت موجود است، به عنوان بخشی از قیام آبان» از تاریخ سه‌شنبه ۳۰ فروردین دست به اعتصاب غذا زده است.

بهنام موسیوند به بیماری پروستات مبتلا است و تاکنون چندین بار از دریافت خدمات پزشکی به دلیل سر باز زدن از دست‌بند هنگام انتقال به بیمارستان، محروم شده است. بهنام موسیوند در این فایل توضیح داده بود که پیشرفت بیماری‌ کلیه‌هایش را هم درگیر کرده است.

این زندانی سیاسی دی ماه ۱۴۰۰ نیز به دلیل به دلیل امتناع از زدن دست‌بند از دریافت خدمات درمانی و اعزام به بیمارستان محروم ماند. هفته گذشته او در حالی که با وعده مسئولان زندان قرار بود بدون دست‌بند جهت انجام آزمایش سونوگرافی به بیمارستان منتقل شود، با فریب زندانبان‌ها روبه‌رو شد و پس از ضرب و شتم، او را به زور دست‌بند زده و به بیمارستان منتقل کردند و در نهایت بدون اینکه آزمایش انجام شود، برگه را مُهر کرده و بهنام موسیوند را به بیمارستان بازگرداندند.

آرش صادقی، زندانی سیاسی سابق و فعال حقوق بشر در حساب توییتر خود خبر داد که دوشنبه پنجم اردیبهشت بهنام موسیوند علت کاهش شدید فشار و قند و ضربان نامرتب قلب به بهداری زندان رجایی شهر منتقل شده، ولی به دلیل عدم پذیرش سرم ساعاتی بعد مجددا به داخل بند بازگردانده شده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در حالی که بهنام موسیوند در اعتصاب غذا به سر می‌برد و شرایط جسمانی وخیمی دارد، به زندان اوین منتقل شده است. آرش صادقی نیز نوشته است با وجود انتقال به زندان اوین هیچ بهبودی در وضعیت بهنام موسیوند اتفاق نیافتاده، زیرا شرایط بهداری زندان اوین «فاجعه‌بارتر از زندان رجایی‌شهر است». به نوشته این فعال حقوق بشر بهنام موسیوند ضربان قلب نامنظمی دارد و به افت شدید فشار خون و قند خون دچار شده است.

در سال‌های اخبر محرومیت از حق درمان باعث شده که زندانیان زیادی در زندان‌های سراسر ایران جان‌شان را از دست بدهند. سازمان عفو بین‌الملل سه‌شنبه ۱۲ آوریل/ ۲۳ فروردین در ۱۰۸ صفحه‌ گزارش تحقیقیِ مفصلی درباره عدم دسترسی زندانیان به خدمات درمانی و پزشکی منتشر کرد که نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته دست‌کم ۹۶ زندانی در زندان‌های مختلف در سراسر ایران، عامدانه و نظام‌مند از دریافت خدمات درمانی محروم شده‌اند و این روند به مرگ آنها ختم شده است.

بهنام موسیوند در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۶ توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل خود بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۶ با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شد.

این زندانی سیاسی شهریورماه ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» برای او قابل اجرا است.

بهنام موسیوند نهایتا در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوره محکومیت خود ابتدا به زندان اوین منتقل شد. شهریورماه ۹۹ به دلیل بروز علائم ابتلا به ویروس کرونا از جمله تب و لرز شدید و از دست دادن حس بویایی و چشایی او را به بهداری زندان اوین منتقل کردند. مسئولان زندان اوین، این زندانی سیاسی را به بهانه انتقال به بیمارستان، به یک سلول انفرادی در زندان رجایی‌شهر کرج تبعید کردند.