عباس صدریان‌فر، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در‌باره آخرین وضعیت آبی سدهای استان گفت:

«در سالِ آبی جاری، بارش‌ها تقریباً در تمام حوضه‌های آبریز منتهی به خوزستان کمتر از میانگین بلندمدت بود. همچنین بارش‌های اسفند و فروردین‌ که مهم‌ترین ماه‌ها برای آبگیری مخازن سد‌ها هستند کاهش زیادی داشته، به‌طوری‌که در فروردین‌ در عمل هیچ بارشی به وقوع نپیوست.»

سوءمدیریت منابع آبی یا خشکسالی؟

سال گذشته اساس  حجم کل منابع آبی سدهای استان خوزستان به کمتر از ۱۳ درصد ظرفیتشان رسیده بود. در آن زمان محمد پورحمید، کارشناس حوزه آب در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته بود مشکلات به وجود آمده در بحران‌های آب خوزستان ناشی از سو مدیریت حوضه‌های آبریز به خصوص حوزه آبریز کرخه است، در حالی که به گفته او  مسئولان عمده مشکلات را ناشی از خشکسالی جلوه می‌دهند غافل از آنکه خشکسالی تنها از سو مدیریت سال‌های اخیر پرده برمی‌دارد. تخصیص آب و نظارت بر این مسئله وظیفه وزارت نیرو در حوضه آبریز کرخه بود اما وزارت نیرو این مسأله را نادیده گرفت و اکنون در کمتر از یک سال ذخایر آب استان خوزستان بیش از ۵۰ درصد دیگر کاهش یافته است.   

 عباس صدریان‌فر، مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در ادامه مصاحبه با ایلنا با اشاره به دومین سال خشکسالی پیاپی، گفت:

«در حال حاضر حجم مفید مخازن استان چهار میلیارد و هفتصد میلیون مترمکعب است که معادل ۳۶ درصد حجم مفید مخازن بوده و ۶۴ درصد ظرفیت خالی است.»

صدریان‌فر اعلام کرد وضعیت سد کرخه نسبت به دیگر سدها بحرانی‌تر است. او گفت:

«ورودی این سد از ابتدای سالِ آبی جاری نسبت به میانگین بلندمدت حدود ۶۰ درصد کاهش داشته و تراز سطح آب مخزن سد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۲۰ متر پایین‌تر و از نظر حجمی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب کمتر است.»

به گفته این مقام مسئول با توجه به تنش آبی کنونی و کاهش چشمگیر میزان منابع آب در دسترس، اولویت در وهله نخست تأمین آب شرب استان است.

ممنوعیت کشت، خروج نیروگاه‌ها از مدار

ب اساس اعلام سازمان آب و برق خوزستان در اسفندماه سال گذشته کشت محصولات پرمصرف آب در تابستان سال ۱۴۰۱ مانند شلتوک در خوزستان ممنوع شد. همچنین ۲۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ نیز ممنوعیت کشت این محصولات در حوضه آبریز کرخه در تابستان سال جاری اعلام شد. جهاد کشاورزی این ممنوعیت‌ها را به کشاورزان اعلام کرده است.

به گفته مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان به دلیل محدودیت شدید در منابع آب سد کرخه بیش از هفت ماه نیروگاه این سد از مدار خارج شده و در ترازهای پایین‌تر از تراز قابل بهره‌برداری نیروگاه در حال بهره‌برداری است. صدریان‌فر گفت:

«از ابتدای سال جاری حدود ۳۵۰۰ گیگاوات ساعت انرژی برق‌آبی توسط سدهای خوزستان تولید شده که در مقایسه با درازمدت حدود ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. انرژی تولید شده فقط از منابع آب رهاسازی برای مصارف پایین‌دست سدها تولید شده و خروجی مازاد بر نیازهای استان برای تولید انرژی برق‌آبی از هیچ سدی رهاسازی نشده است.»