مقامات ایران جان و سلامت یک زن زندانی باردار به نام سعدا خدیرزاده را به بازی گرفته‌اند. به گزارش سازمان عفو بین‌الملل این زندانی کرد که خودسرانه در بند زنان زندان ارومیه در استان آذربایجان غربی بازداشت شده، در هشتمین ماه بارداری است و از بیمارهای‌های قلبی و کلیوی رنج می‌برد. با وجود این، مسئولان سعدا خدیرزاده را از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی تخصصی که آنها را موظف می‌کند این زندانی را به یک مرکز درمانی خارج از زندان اعزام کنند، محروم کرده‌اند.

سعدا خدیرزاده از روز ششم اردیبهشت ۱۴۰۱ در اعتراض به هفت ماه بازداشت، بدون اعلام عناوین اتهام یا ارائه هرگونه اطلاعات به او از سوی مقامات و همچنین محرومیت از مراقبت‌های پزشکی تخصصی که وضعیت سلامتی بسیار بدی را برای او به همراه داشته، دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

در اوایل دی ماه ۱۴۰۰، پزشکان زندان توصیه کردند که او به مراقبت‌های پزشکی تخصصی در خارج از زندان نیاز دارد، اما مقامات دادستانی در همدستی با ماموران وزارت اطلاعات او را از چنین مراقبت‌های پزشکی محروم کرده‌اند.

سعدا خدیرزاده در ۲۲ مهر ۱۴۰۰ از سوی ماموران وزارت اطلاعات در پیرانشهر، استان آذربایجان غربی دستگیر شد. در پیام صوتی که از داخل زندان به بیرون درز کرده، او گفته است که در پی دستگیری‌اش، به مدت ۱۲ روز در بازداشتگاه وزارت اطلاعات در پیرانشهر نگهداری و تحت بازجویی های شدید قرار گرفته است.

او پس از حدود سه هفته به بند زنان زندان ارومیه منتقل شده و از آن زمان در آن‌جا محبوس است. به گفته یک منبع آگاه، سعدا خدیرزاده از زمان بازداشت هرگز اجازه نداشته به وکیل دسترسی داشته باشد. بازداشت او مغایر معیارهای دادرسی منصفانه است و از نظر قوانین بین‌المللی خودسرانه محسوب می‌شود زیرا این زن زندانی بدون اطلاع از دلایل بازداشت برای مدت طولانی تحت بازداشت موقت قرار گرفته و از دسترسی به وکیل محروم شده است.