به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، برزان محمدی، فعال مدنی محبوس در زندان مریوان از روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت دست به اعتصاب غذا زده است. برزان محمدی چندی قبل به دلیل عدم شرکت در مراسم‌ مذهبی از بند به قرنطینه این زندان منتقل شد و اکنون در اعتراض به این تصمیم در اعتصاب به‌سر می‌برد.

این فعال مدنی و زندانی سیاسی در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی در منزل برادرش بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه سروآباد منتقل شد. او یک روز بعد از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان مریوان منتقل شد.

برزان محمدی در نهایت توسط دادگاه انقلاب مریوان به ریاست قاضی روزبه بهبودی، به بابت اتهامات «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به ۲۲ ماه و ۱۷ روز حبس تعزیری محکوم شد.

برزان محمدی، اهل شهرستان سروآباد است و پیش از این نیز در جریان اعتراضات سراسری مردادماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت و توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

این زندانی سیاسی در دوران قبلی زندان هم‌بند علیرضا شیرمحمدعلی بود و در نامه‌ای که از زندان منتشر کرد، جزئیات قتل علیرضا شیرمحمد علی و نام قاتل‌های او را فاش کرد.

برزان محمدی خردادماه ۹۹ از زندان اوین به مرخصی اعزام شده بود و نهایتا ۱۵ تیرماه همان سال طی یک تماس تلفنی از واحد اجرای احکام دادسرای اوین، از آزادی زودهنگام خود مطلع شد.