سعید فرهادی، کارگر آبدار که دو روز پیش در اعتراض به تعویق دستمزد و مطالبات خود را مقابل اداره آب و فاضلاب چاروسا واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد به آتش کشیده بود، ظهر چهارشنبه ۴ خرداد در اثر شدت جراحات جان باخت.

روز گذشته همکاران او در اعتراض به شرایطی که منجر به خودسوزی همکارشان شده، در حالی که پلاکاردی حاوی مطالبات خود و محکوم کردن قراردادهای موقت و عدم امنیت شغلی در دست داشتند، مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کرده و خواستار پاسخگویی شده بودند.

تجمع آبداران کهگیلویه و بویر احمد مقابل استانداری

سعید فرهادی ۴۰ سال داشت و پدر ۴ فرزند بود. او مدت‌ها حقوق نگرفته بود. وضعیت شغلی ناپایداری داشت و سال‌ها با قرارداد موقت کار می‌کرد. روز دوشنبه دوم خرداد فرهادی مقابل ساختمان آب و فاضلاب شهر قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا خودسوزی کرد. او با سوختگی ۵۰ درصد به بیمارستانی در دهدشت و سپس به شیراز منتقل شد.

ایسنا، خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران، روز چهارشنبه به نقل از شرمت‌الله داربام بخشدار چاروسا، نوشت:

«آبدار چاروسایی که روز دوشنبه دوم خردادماه ۱۴۰۱ جلوی اداره آب و فاضلاب شهر قلعه رئیسی مرکز این بخش اقدام به خودسوزی کرده بود، در گذشت. این آبدار جهت مداوای تکمیلی به بیمارستان سوختگی شیراز اعزام شده بود که ظهر امروز چهارشنبه چهارم خردادماه ۱۴۰۱ دارفانی را وداع گفت.»

۸ سال کار با قرارداد موقت

آبداران نیز مانند اغلب کارگران شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به واسطه شرکت‌های پیمانکاری با قراردادهای موقت و دستمزد ناچیز کار می‌کنند. آن‌ها بارها در استان‌های مختلف با خواست امنیت شغلی و افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند.

سه‌شنبه سوم خرداد نیز، گروهی از آبداران در واکنش به خودسوزی همکارشان، به نمایندگی از آبداران کل استان در یاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند و خواستار امنیت شغلی و پایان دادن به برون سپاری خدمات به پیمانکاران شدند. آن‌ها پلاکاردی در دست داشتند که بر آن نوشته شده بود:

«۸ سال قرارداد ننگین برون سپاری برابر با مرگ آبداران»


در حالی که نه استاندار کهگیلویه و بویراحمد و نه اداره آب و فاضلاب پاسخی به مطالبات کارگران این شرکت نداده‌اند، ایسنا از برکناری رئیس اداره آب و فاضلاب بخش چاروسا توسط مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد. خبری که در صورت صحت، مشکلی از کارگران شرکت آب و فاضلاب که خواستار حذف پیمانکاران، امنیت شغلی و بهبود معیشت خود هستند، حل نخواهد کرد.