به گزارش خبرگزاری کُردپا، جمعه ششم خرداد سه شهروند و فعال مدنی کُرد به نام‌های ریبوار چارکداری، عزیز قادرتاج و فرهاد معروفی پس از احضار به واحد اجرای احکام دادگاه انقلاب اشنویه، به زندان این شهر منتقل شدند.

فرهاد معروفی، اهل روستای علی‌آباد از توابع اشنویه است و پیش‌تر توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اشنویه به ریاست قاضی رضایی به اتهام «عضویت و همکاری با یکی احزاب مخالف نظام» به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم سپس به ۲۷ ماه حبس کاهش پیدا کرد.

فرهاد معروفی در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی در اشنویه بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در ارومیه منتقل شد. او نهایتاً در تاریخ ۳۰ مردادماه ۱۴۰۰، از بازداشتگاه به زندان اشنویه منتقل و بعد به صورت موقت آزاد شد.

عزیز قادرتاج اهل، معلم و اهل روستای «نرزیوە» از توابع اشنویه است. او نیز پیش‌تر همراه با ۴ شهروند دیگر اهل اشنویه بر اساس حکمی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اشنویه به ریاست قاضی رضایی صادر و در تاریخ ۷ فروردین ماه سال جاری به آنها ابلاغ شده بود به اتهام «عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام» به ۳ سال حبس محکوم شد.

این معلم اهل اشنویه ۱۲ بهمن‌ماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در اشنویه بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی ارومیه منتقل شد و در تاریخ ۱۳ اسفند ۹۹، با پایان مراحل بازجویی به زندان اشنویه منتقل و یک روز بعد با تودیع قرار وثیقه از این زندان آزاد شد.

ریبوار چارکداری شهروند اهل اشنویه نیز با رأی دادگاه انقلاب اشنویه به اتهام «عضویت و همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام» به یک سال حبس محکوم شده بود و پس از تسلیم به رأی، محکومیت او به ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد.

ریبوار چارکداری در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۴۰۰، همراه با ۵ تن دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود و سپس در تاریخ ۳ شهریور ماه ۱۴۰۰ با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.