جوانه جواهری، فعال حقوق زنان، مترجم و عضوی از جامعه‌ی نقاشان ایران، سه شنبه ۱۷ خرداد در اثر تصادف با اتومبیل در تهران درگذشت.

جوانه جواهری خواهر «جلوه جواهری» فعال و کنشگر حوزه زنان بود و از دهه پیش تا کنون عضوی از جنبش زنان بود و در کنار کنشگری برای آگاهی‌بخشی به جنبش زنان دست به قلم بود.

او از سال‌های ابتدایی شکل‌گیری کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض‌آمیز، همواره به‌عنوان یاری متعهد و ثابت‌قدم در جنبش زنان حضور داشت و در زندگی کوتاه و پربارش، به آرمان آزادی و برابری وفادار ماند و برای نیل به آن تلاش کرد.

ارعاب و تهدید، دستگیری، حمله‌های سایبری و سرکوب فعالین زنان زندگی آنان را به اندازه کافی دشوار و پرتنش کرده و سلامتی بسیاری از فعالین و کنشگران زن در زندان در خطر است. حال، جاده‌های کشور نیز جان یکی از کنشگران جوان را گرفت و کنشگران زن را به سوگ او نشاند.

آمار مرگ و میر در ایران بر اثر تصادف بسیار بالاست. سالانه هزاران شهروند کشته می‌شوند. جاده‌های ایران در ردیف مرگبارترین جاده‌های جهان قرار دارند.

طبق گزارشی که در وبسایت تجارت نیوز در مهر ماه ۱۴۰۰ منتشر شده، طبق بررسی برخی داده‌های آماری، ایران در جایگاه هفتمین کشور با میزان مرگ و میر جاده‌ای بالا در قاره آسیا قرار گرفته و در قیاس با امن‌ترین کشورهای جهان از نظر میزان حوادث جاده‌ای، گاه سالانه تا ۱۰ برابر موارد مرگ و میر بیشتری در این زمینه به ثبت می‌رساند. طبق آمارها در سال ۹۹ حدود از ۱۵ هزار و چهارصد نفر در جاده‌های ایران جان باختند.