روز چهارشنبه ۲۵ خرداد چندین شهر ایران بار دیگر صحنه اعتراضات بازنشستگان و بازاریان بودند.

بازنشستگان تأمین اجتماعی به افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگی غیرحداقل‌بگیران معترض‌اند و همچنین خواهان اجرای قانون همسان‌سازی حقوق، رفع مشکلات بیمه تکمیلی، پرداخت پاداش آخر سال و همچنین محاسبه سوابق مشاغل سخت و زیان‌آور هستند.

اعتراض بازاریان هم به سیاست‌های اقتصادی دولت به‌ویژه افزایش نرخ مالیات بر تراکنش‌های بانکی و گران‌ شدن قیمت دلار است.

بازنشستگان شبکه بانکی سراسری روز چهارشنبه در اعتراض به پایین بودن حقوق‌ خود در تهران مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در میدان ونک تجمع گسترده‌ای برگزار کردند. آن‌ها همچنین خواهان همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بانک‌های نیمه‌دولتی با سایر مراکز بانکی و اجرای دقیق همسان‌سازی شدند.

تجمع‌کنندگان شعارهای «مدیر بی‌لیاقت، استعفا، استعفا» و «بی‌شرف، بی‌شرف» سر دادند.

در اهواز، شوش، شوشتر و دورود، بازنشستگان وارد دهمین روز اعتراضات خود شدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان اهواز در مقابل استانداری و فرمانداری، گسترده گزارش شد. آن‌ها شعار «می‌‌جنگیم می‌میریم، حقمان را می‌گیریم» و «ننگ ما، ننگ ما صداوسیمای ما» سر دادند.

در شوش، شوشتر و دورود، بازنشستگان معترض شعارهای «مرگ بر رئیسی»، «دولت مردم‌فریب حق ما رو پس بده»، «تا حق خود نگیریم هر روز همین بساطه»، «شش کلاس بی‌سواد، گند زدی به اقتصاد»، «نه غزه نه لبنان، ستمدیده همین‌جاست» و «دولت بودجه نداره، به ما فشار می‌آره» را فریاد زدند.

اعتراضات بازنشستگان در حالی ادامه دارد که حجت عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته از سمت خود استعفا داد.

گسترش اعتراض‌های کارگری و تجمع‌های سراسری بازنشستگان به ویژه در روزهای اخیر از عوامل استعفای او به شمار می‌رود. افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان در مقابل سیر صعودی و کم‌سابقه تورم و گرانی و همچنین کاهش ۱۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران شاغل و بازنشسته، انتقادهایی را علیه وزیر کار برانگیخته بود و بازنشستگان نیز در اعتراضات خود خواهان استعفای او شده بودند.

اعتصاب بازاریان

روز چهارشنبه ۲۵خرداد بازاریان چند شهر بار دیگر مغازه‌های خود را بستند و دست به اعتراض زدند. کسبه اراک وارد چهارمین روز اعتصاب خود شدند. در فسا، ایلام و خرم‌آباد نیز روز چهارشنبه بازار بسته شد و بازاریان دست به تظاهرات زدند.

در شیراز فروشندگان لوازم یدکی ماشین در اعتراض به گرانی و مالیات‌های سنگین، مراکز تجاری خود را تعطیل کردند و در ترمینال باربری شهر دست به تظاهرات اعتراضی زدند.

«کسبه‌ باغیرت، حمایت، حمایت» و «مرگ بر رئیسی» از جمله شعارهای بازاریان معترض در شهرهای مختلف بود.

روز چهارشنبه همچنین شماری از نانوایی‌های سیرجان در استان کرمان به علت گرانی گندم مغازه‌های خود را بستند و بر سردر مغازه خود نوشتند «به دلیل گرانی گندم دیگر قادر به پخت نان با قیمت مصوب» نیستند.

شماری از نانوایی‌های سیرجان در استان کرمان به‌دلیل گرانی گندم مغازه‌های خود را بستندـ عکس از شبکه‌های اجتماعی

در ادامه اعتراضات مردمی، قرار است فردا پنج‌شنبه ۲۶ خرداد با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران، اعتراضات سراسری معلمان نیز از سر گرفته شود. آن‌ها برای دستیابی به خواسته‌های خود و در اعتراض به بازداشت همکارانشان دست به تجمع می‌زنند. در روزهای اخیر ده‌ها نفر از فعالان صنفی معلمان بازداشت شده‌اند.

در آستانه تجمع سراسری معلمان، مأموران امنیتی شامگاه سه‌شنبه ۲۴ خرداد محمدرضا مرادی، عضو هیأت مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان (سنندج) را بازداشت کردند.