هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده که تعداد تعدادی از زندانیان در زندان قرچک ورامین به بیماری سل مبتلا شده‌اند و این موضوع موجب افزایش نگرانی خانواده زندانیان محبوس در این زندان شده است.

بنابراین گزارش مبتلایان به بیماری سل بدون تفکیک در کنار سایر زندانیان نگهداری می‌شوند و تاکنون اقدامات لازم از سوی مسئولان زندان برای جلوگیری از شیوع این بیماری در زندان عملی نشده است.

فرزند یکی از زنان زندانی محبوس در زندان قرچک در گفت‌وگو با هرانا ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت مادرش، گفته است:

«مسئولان زندان تاکنون اقدامی در خصوص قرنطینه و یا تفکیک زندانیان بیمار انجام نداده‌اند و آنها در کنار سایر زندانیان نگهداری می‌شوند.»

به گفته این شخص، مسئولان بهداری زندان قرچک در پاسخ به ابراز نگرانی و اعتراض زندانیان گفته‌اند که «اگر مبتلا به این بیماری شوید سیستم ایمنی بدن‌تان با بیماری مبارزه خواهد کرد.»

زندانیان محبوس در زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهرری) از ابتدایی‌ترین حقوق خود در زندان از جمله برخورداری از آب آشامیدنی سالم، خوراک مکفی و خدمات درمانی مناسب محروم‌ هستند. محرومیت‌های پزشکی، عدم رعایت اصل تفکیک جرائم، غیر بهداشتی بودن فضای بندها و سالن‌های زندان و دیگر مواردی که همه آنها در زمره نقض حقوق زندانیان قرار می‌گیرد، از جمله معضلاتی است که روزانه زنان زندانی در زندان قرچک با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

سل یک بیماری عفونی است که معمولا روی ریه فرد مبتلا اثر می‌گذارد. این بیماری در مقایسه با سایر بیماری‌های عفونی، دومین بیماری مرگبار در سراسر جهان شناخته می‌شود. با توجه به اینکه برخی علائم بیماری سل مانند صرفه‌های مداوم با بیماری کرونا یکی است، تشخیص نوع بیماری برای زندانیان ممکن نیست. این امر این باعث ایجاد نگرانی میان زندانیان شده است.