به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، سه‌شنبه ۳۱ خرداد دست‌کم سه کولبر را در مرزهای نوسود و مریوان، نیروهای هنگ مرزی زخمی کتک زدند و زخمی کردند. اسامی این کولبران سَروَر رستگار، محمود شمسی‌نژاد و صهیب قیطولی عنوان شده است.

صهیب قیطولی که تنها ۱۷ سال دارد و اهل جوانرود واقع در استان کرمانشاه است، در مرز نوسود از سوی نیروهای هنگ‌مرزی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته به‌صورتی که از ناحیه صورت، سر و بینی دچار شکستگی شده است.

در همان مرز محمود شمسی‌نژاد نیز که اهل روستای «جولانده» از توابع سروآباد است، حین کولبری با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی زخمی شده است. به گفته منابع هه‌نگاو، این کولبر با سلاح ساچمه‌ای هدف تیراندازی قرار گرفته و بیش از ۱۰ گلوله ساچمه‌ای به بدن او اصابت کرده است.

سرور رستگار اهل روستای «سَردوش» از توابع مریوان واقع در استان کردستان است. این کولبر ۲۴ ساله حین کولبری در مرز مریوان هدف شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی قرار گرفت و از ناحیه پا به شدت مجروح شد. او برای مداوا به یک مرکز درمانی در مریوان منتقل شد.

فقر و بیکاری تحمیل شده بر استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی کولبری را به یک راه دشوار تأمین معاش برای بخش بزرگی از جمعیت جویای کار در این مناطق بدل کرده است.

کولبران با برای امرار معاش با خطرات متعددی دست به گریبانند که جان آنها را تهدید می‌کند، از جمله تیراندازی نیروهای انتظامی و سپاه، سقوط از ارتفاع، گیر کردن در سرما و برف، رفتن روی مین و غرق شدن در رودخانه. بیشترین عامل مرگ و زخمی شدن کولبران، تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی به سمت آنها است.

بر اساس آمار وب‌سایت کولبر نیوز که به صورت ویژه اخبار و گزارش‌های مربوط به کولبران را پوشش می‌دهد، سال ۱۴۰۰، دست‌کم ۲۲۵ کولبر در استان‌های کردستان، آذربایجان‌غربی، کرمانشاه و سایر استان‌ها بر اثر شلیک ماموران دولتی، سقوط از ارتفاع، تصادف ناشی از تعقیب و گریز ماموران نظامی، و دیگر حوادث طبیعی جان باخته یا مجروح شده‌اند.