جمعی از فعالان مدنی، زندانیان سیاسی سابق و خانواده‌های زندانیان طی نامه‌ای از زندانیان سیاسی که در حال حاضر در اعتصاب غذا به سر می‌برند، «ضمن احترام به تصمیم این زندانیان سیاسی»، به دلیل نگرانی از سلامت افرادی که در اعتصاب غذا به سر می‌بردند، از آنها خواستند تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

امضاکنندگان این نامه در بخشی از نامه خود آورده‌اند:

«می‌دانیم که روزهای سختی را از سر می‌گذرانید و به ناحق بازداشت شده و در زندانید. آگاهیم که این روزها در بازجویی چه لحظات سخت و تلخی را تجربه می‌کنید. می‌دانیم برای پاسداشت حقیقت و تلاش در راه آزادی چه بار سنگینی را بر دوش می‌کشید. می‌فهمیم که تصمیم به اعتصاب غذا شاید آخرین راهی باشد که برای ایستادن در برابر این ظلم برایتان باقی مانده و با تمام وجود به تصمیم‌تان احترام می‌گذاریم. اما این روزها که درد و مرگ بر فضای سیاست سایه انداخته و زندگی به محاق رفته به ما حق بدهید نگران سلامتی شما عزیزان‌مان باشیم.»

نویسندگان این نامه تاکید کرده‌اند که کارگران حاکمیت بارها و بارها نشان داده‌اند برای جان انسان‌ها اهمیتی قائل نیستند و به آسانی زندگی‌ انسان‌ها را بر باد می‌دهند، لذا در پایان نامه بار دیگر از زندانیان سیاسی که در اعتصاب به سر می‌برند خواستند:

«عزیزان ما؛ شما امید آینده این سرزمین‌اید و تحقق آرمان آزادی و عدالت در این خاک به وجود و کنشگری شما بستگی دارد. وظیفه ماست که نگران سلامتی شما باشیم و از شما خواهش کنیم که به اعتصاب خود پایان دهید. بدانید که ما با مطالبات و خواسته‌هایتان همراه و همدلیم و اعلام همبستگی ما را بپذیرید و نگرانی‌ ما را بی‌پاسخ نگذارید. سلامت و مقاوم و برقرار باشید.»

در هفته‌های گذشته فضای امنیتی بر سراسر کشور حاکم و در پی آن بسیاری از فعالان صنفی و کارگری و همچنین خانواده‌های دادخواه توسط نهادی امنیتی بازداشت و به زندان منتقل شدند.

در حال حاضر تعدادی زیادی از زندانیان سیاسی از جمله مریم کریم‌بیگی و رضا شهابی به دلیل شرایط بلاتکلیفی و بازداشت خودسرانه در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

 مریم کریم‌بیگی، خواهر مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان اعتراض‌های عاشورای ۸۸ سه‌شنبه ۲۴ خرداد با یورش مأموران وزارت اطلاعات به خانه آنها بازداشت و به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. مریم کریم‌بیگی از همان روز بازداشت دست به اعتصاب غذا زد و اعلام کرد تا اطلاع ثانوی جز آب «مطلقاً به چیزی لب نخواهد زد.»

رضا شهابی، کارگر اخراجی اتوبوسرانی تهران و عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی شرکت واحد که در تاریخ ۲ اردیبهشت‌ماه با یورش به منزلش بازداشت شد، از صبح دوشنبه ۲۳خرداد به دلیل فشارهای امنیتی و وادار کردن او به اعتراف اجباری، دست به اعتصاب غذای خشک زد. رضا شهابی هم‌زمان با اعتصاب غذا اعلام کرد «عمودی به زندان آمده‌ام، افقی هم از زندان به بهشت‌زهرا می‌روم.»

بر اساس گزارش‌ها وضعیت سلامتی هر دوی این زندانیان سیاسی مناسب نیست و نگرانی‌ها درباره تداوم اعتصاب غذای آنها توسط خانواده و نزدیکان افزایش یافته است.

اسامی کامل امضاکنندگان نامه را می‌توانید اینجا بخوانید.