شبکه حقوق بشر کردستان گزارش کرده که شاکر بهروز، زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان ارومیه، بار دیگر از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام «بغی» به دلیل عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران، به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش حکم اعدام شاکر بهروز شنبه ۴ تیرماه به صورت رسمی به این زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه ابلاغ شده است.

صدور مجدد حکم اعدام برای شاکر بهروز در حالی صادر می‌شود که در تیر ماه سال ۱۴۰۰ شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور حکم اعدام به اتهام «بغی» از طریق عضویت در «حزب کومله» را که پیش‌تر از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب صادر شده بود را نقص و برای بررسی مجدد به شعبه یک دادگاه انقلاب ارجاع داد.

این زندانی سیاسی همچنین در پرونده دیگری در دی ماه ۱۳۹۹ به اتهام «قتل یک عضو سپاه پاسداران» از سوی شعبه اول دادگاه کیفری ارومیه به اعدام محکوم شد. در مهر ماه ۱۴۰۰ نیز این حکم از سوی شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور مستقر در قم عینا تایید شد.

در آذرماه سال ۱۴۰۰ شبکه حقوق بشر کردستان با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که پس از حضور و ثبت شهادت ۷ شهروند کُرد در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه مبنی بر عدم حضور شاکر بهروز در زمان قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران در آن محل، این نهاد نظامی-امنیتی اقدام به فشار و تهدید این شاهدان و همچنین خانواده شاکر بهروز کرده است.

به گفته یک منبع آگاه پس از ثبت این شهادت‌ها در دادگاه، فشارها بر خانواده این زندانی سیاسی و شاهدان افزایش پیدا کرده است:

«سازمان اطلاعات سپاه تمام اعضای خانواده این زندانی سیاسی را به صورت حضوری و تلفنی احضار کرده و آنها را تهدید کرده‌اند که نباید به هیچ شیوه‌ای پیگیر پرونده شاکر بهروز باشند. همچنین افرادی که در دادگاه شهادت داده‌اند نیز به صورت تلفنی و حضوری از سوی این نهاد نظامی-امنیتی تهدید شده‌اند و از آنها خواسته شده که شهادت خود در دادگاه را پس بگیرند.»

این زندانی سیاسی در آبان ماه ۱۴۰۰ در اعتراض به فشار سازمان اطلاعات سپاه پاسداران علیه اعضای خانواده شاکی پرونده‌اش برای عدم رضایت به او دست به اعتصاب غذا زد.

شاکر بهروز، شهروند کُرد اهل ارومیه در پاییز ۱۳۹۷ پس از دریافت «امان‌نامه» از اقلیم کردستان عراق به ایران بازگشت و خود را به اداره اطلاعات ارومیه معرفی کرد. او بازداشت و پس از ۱۴ روز بازجویی در بازداشتگاه این نهاد امنیتی آزاد شد.

با گذشت سه ماه از آزادی شاکر بهروز بار دیگر در تاریخ ۲۸ بهمن او توسط نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام «قتل یکی از اعضای سپاه پاسداران» بازداشت و به مدت یک سال و ۱۸ روز در بازداشتگاه این نهاد امنیتی واقع در پادگان المهدی سپاه پاسداران ارومیه تحت بازجویی و شکنجه‌های شدید جسمی و روحی برای انجام اعتراف اجباری قرار گرفت.

این زندانی سیاسی کُرد پس از ۵ ماه بازداشت در شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه در یک جلسه کوتاه چند دقیقه‌ای به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران به ۵ سال حبس محکوم شد.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در سناریوی امنیتی جدیدی شاکر بهروز را به «بغی» از طریق عضویت در سازمان کومله و «قتل» یک عضو سپاه پاسداران متهم کرد. این زندانی سیاسی بابت هر یک از این اتهامات در دو پرونده جدا به اعدام محکوم شد. این حکم اما تیر ماه امسال در دیوان عالی کشور نقض و برای بررسی مجدد به دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه ارجاع شد.