مقام‌های تگزاس اعلام کردند در یکی از مرگ‌بارترین حوادث اخیر قاچاق انسان در امتداد مرز ایالات متحده آمریکا و مکزیک، اجساد ۴۶ مهاجر را در داخل یک تریلر در سن آنتونیوی تگزاس را کشف کرده‌اند.

یکی از مقام‌های سازمان آتش‌نشانی سن آنتونیو به خبرگزاری رویترز گفت در این تریلر یخچال‌دار که روز دوشنبه کنار ریل راه آهن در منطقه‌ای دور افتاده در حومه جنوبی شهر پیدا شده، تلی از اجساد کشف شده بدون این‌که اثری از تهویه یا آب در آن پیدا شود.

علاوه بر جسد ۴۶ بزرگسال که به نظر می‌رسد بسیاری از آن‌ها خفه شده‌اند، ۱۶ نفر از جمله چهار کودک خردسال در این کامیون پیدا شده‌اند که به خاطر گرمازدگی، از دست‌دادن آب بدن و خستگی به‌ بیمارستان منتقل شده‌اند.

سن آنتونیو، نزدیک به ۲۵۰ کیلومتر از مرز مکزیک فاصله دارد. دمای هوا در این شهر روز دوشنبه به حدود ۴۰ درجه سانتیگراد رسیده بود.

ویلیام مک مانوس، رئیس پلیس شهر کشف این اجساد را «بزرگ‌ترین فاجعه در نوع خود» خواند و از بازداشت سه‌نفر درباره این اتفاق خبر داد. مک مانوس اما افزود هنوز نقش این مظنونان در این حادثه مشخص نیست. به گفته او کارگری که در یک ساختمان مجاور کار می‌کرده، صدای فریاد کمک را شنیده و زمانی که بیرون آمده متوجه شده که درهای تریلر نیمه باز است و به داخل آن نگاه کرده و اجساد را پیدا کرده است.

سخنگوی اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) هم در واکنش به این فاجعه گفت که بخش تحقیقات امنیت داخلی با هماهنگی پلیس محلی در حال بررسی احتمال «قاچاق انسان» است.

مرگ پناهجویان و مهاجرانی که «غیرقانونی» خوانده می‌شوند، در مسیرهای مهاجرتی مختلف افزایش پیدا کرده است. به‌رغم وعده جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به تغییر برخی از سیاست‌های مهاجرتی تندروی دونالد ترامپ، رفتارهای غیرانسانی با مهاجرانی که از آمریکای مرکزی و جنوبی به ایالات متحده پناه می‌آورند، همچنان ادامه دارد.

مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک هم به کشف جسدهای انباشته‌شده پناهجویان واکنش نشان داد و در توئیتر آن‌را «تراژدی» خواند. او گفت مقامات کنسولی برای کمک «تا حد ممکن» به بیمارستان‌هایی که قربانیان به آن‌جا منتقل شده‌اند، خواهند رفت.

سخنگوی وزارت خارجه هندوراس هم به رویترز گفت که کنسولگری‌های این کشور در هیوستون و دالاس در حال بررسی این حادثه اند.

وزارت خارجه گواتمالا نیز در توییتر اعلام کرد که مقام‌های کنسولی به بیمارستان می‌روند تا وضعیت دو کودک گواتمالایی را بررسی کنند.

هویت کشته‌شدگان هنوز مشخص و اعلام نشده است.

به گفته کارشناسان بزرگراه I-۳۵ در نزدیکی جایی که کامیون پیدا شده، از مرز مکزیک به سن آنتونیو می‌رسد و به دلیل حجم بالای تردد کامیون‌ها، یکی از مسیرهای محبوب قاچاقچیان است.

در ژوئیه ۲۰۱۷ نیز پلیس سن آنتونیو در پارکینگ فروشگاه وال‌مارت ‍۱۰ مهاجر را در یک کامیون پیدا کرد که همه آن‌ها جان خود را از دست داده بودند. راننده این کامیون سال بعد به خاطر نقش داشتن در قاچاق انسان به حبس ابد محکوم شد.

مورد دیگر نیز به سال ۲۰۰۳ بر می‌گردد؛ زمانی که در گرمای طاقت‌فرسا ۱۸ قربانی ۷ تا ۹۱ ساله که جان‌شان را از دست داده بودند با نزدیک به ۱۰۰ نفر دیگر در یک کامیون پیدا شدند. راننده ابتدا به حبس ابد محکوم شد اما در ۲۰۱۱ حکم او به ۳۴ سال زندان تغییر کرد.

خفگی ناشی از گرما و بی‌آبی تنها خطری نیست که جان مهاجران را تهدید می‌کند. در مارس ۲۰۲۱ یک کامیون با ۲۵ مسافر با یک خودرو در دره امپریال کالیفرنیا تصادف کرد و این تصادف جان ۱۳ مهاجر را که به‌دنبال زندگی بهتر خود را به ایالات متحده رسانده بودند، گرفت.