جلیل گودرزی‌فر، معاون فنی و عملیات اورژانس قم گفت: ساعت ۱۵ و ۴۳ دقیقه امروز (سه‌شنبه) هفتم تیرماه یک کارخانه مواد شوینده در شهرک صنعتی شکوهیه واقع در ۲۰ کیلومتری شهر قم دچار آتش‌سوزی شد.

به‌گفته گودرزی‌فر این حادثه پنج کشته و ۷ مصدوم بر جای گذاشته است.

او همچنین افزود از هفت مصدوم این آتش‌سوزی پنج نفر دچار سوختگی با درجات بالا شده‌اند که حال آن‌ها وخیم گزارش شده است.

دو مصدوم دیگر حادثه نیز یک نفر دچار سوختگی سطحی و یک نفر نیز بر اثر اضطراب ناشی از شدت حادثه دچار حمله قلبی شده است.

کارخانه موادشوینده شهرک شکوهیه قم محصولاتی از جمله پاک‌کننده اسیدی، پاک‌کننده غیراسیدی سطوح، مایع شیشه پاک‌کن، مایع گاز پاک‌کن، شامپو فرش و موکت، مایع ظرف‌شویی، مایع و فوم دست‌شویی، شامپو، مایع نرم‌کننده لباس و مایع سفیدکننده تولید می‌کند.

این رویداد در حالی در کارخانه موادشوینده شهرک شکوهیه قم رخ می‌دهد که ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال گذشته نیز، کارخانه مولدان صنایع شیمی در همین شهرک شکوهیه قم آتش گرفته بود. در این حادثه دو تن از آتش‌نشان‌ها با سوختگی شدید به بیمارستان اعزام شدند و به دلیل جاری شدن مواد مشتعل در جوی و خیابان مجاور کارخانه، دو خودرو سنگین آتش‌نشانی به همراه ۵ خودرو سواری به‌طور کامل سوختند.

به‌تازگی در ۲۳ خرداد کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد در فاصله ۹۳ کیلومتری جنوب شرقی شیراز نیز به دلیل نشتی گاز نیتروژن آتس گرفت و در آن انفجار رخ داد. حادثه در این کارخانه که بیش از هزار نفر کارگر دارد ۱۳۰ مصدوم بر جای گذاشت.

آمار دقیق و قابل اعتماد از حوادث کار در ایران وجود ندارد. آمار رسمی وزارت کار می‌‌گوید سالانه ۱۳ هزار حادثه ناشی از کار در ایران رخ می‌دهد که ۷۰۰ تا ۸۰۰ مورد آن منجر به مرگ می‌شود. مسئولان وزارت کار می‌گویند در کارگاه‌های زیر ۲۰ نفر به‌ویژه کارگاه‌های ساختمانی بیشترین نرخ حوادث ناشی از کار دیده می‌شود.

آمار سازمان تأمین اجتماعی تفاوت فاحشی با آمار فوق دارد. براساس این آمار در سال ۹۹، ۴۴ هزار و ۴۴۱ حادثه‌ ناشی از کار ثبت شده اما وزارت کار آمار حوادث کارِ سال ۹۹ را ۹ هزار و ۲۹۵ مورد اعلام کرده بود.