فرزانه‌ امیری‌جاه، مادر کیوان مهتدی فعال زندانی، در پیامی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی خواهان حمایت مردمی شد.

Ad placeholder

کیوان مهتدی، نویسنده، مترجم، عضو کانون نویسندگان ایران و مدافع حقوق کارگران همراه با همسرش آنیشا اسداللهی، مترجم و مدافع حقوق کارگران ۱۹ اردیبهشت در خانه شخصی‌شان در تهران دستگیر شدند. مادر کیوان در پیام ویدئویی منتشرشده او را انسانی «فرهیخته» معرفی کرد که «به معلم‌بودن‌اش افتخار می‌کند، و نه به تحصیلاتش در دانشگاه شریف».

https://www.instagram.com/tv/CffWfH5o6_D/?igshid=YmMyMTA2M2Y%3D

فرزانه امیری‌جاه همچنین اعلام کرد که بیش از ۲۰ روز است از کیوان و آنیشا بی‌خبرند. او به پرونده‌سازی و پخش فیلم‌های امنیتی از رسانه‌ی حکومتی اعتراض کرد و گفت این فیلم‌ها در شرایطی پخش می‌شوند که « فرزندان ما حق دسترسی به وکیل ندارند، دادگاهی تشکیل نشده است و اتهامی ثابت نشده است»

Ad placeholder

او گفت که «با بی‌خبری و ممنوع‌الملاقاتی زمزمه‌های ناخوشایندی از زندان به گوش ما می‌رساند. جان آنیشا و کیوان در خطر است» و در انتها خواستار حمایت مردمی شد:

از همه شما مردم، از همه پدران و مادران، از همه رسانه‌هایی که احساس مسئولیت می‌کنند، تقاضا می‌کنم صدای ما باشید؛ برای آزادی کیوان و آنیشا هم‌صدای ما باشید.

پیش از این نیز شفیقه عالمی، مادر آنیشا پیام ویدئویی مشابهی داده بود.

بازداشت‌ کیوان و آنیشا بخشی از یک موج سرکوب گسترده بود که شمار قابل توجهی از معلمان، فعالان و نویسندگان را به پشت میله‌ها فرستاد. رضا شهابی، فعال باسابقه کارگری سندیکای اتوبوسرانی تهران، ۲۲ اردیبهشت بازداشت شد. او پس از بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است. دو سندیکالیست فرانسوی هم دستگیر شدند. رسانه‌های امنیتی جمهوری اسلامی پس از آن دست به پخش برنامه‌ها و گزارش‌هایی زدند که حاکی از «پرونده‌سازی امنیتی» برای حق‌خواهان زندانی بود.