یک مرد مسلح با تفنگی پرقدرت، از روی پشت بام، و از راه دور در جریان رژه روز استقلال در نزدیکی شهر شیکاگو آمریکا به روی خانواده‌هایی که با پرچم‌هایی در دست در مراسم حضور داشتند و کودکان دوچرخه‌سوار آتش گشود و حداقل شش نفر را کشت و ۳۶ نفر را زخمی کرد.

تیراندازی روز دوشنبه ۴ ژوئیه/۱۳تیر در هایلند پارک، با جمعیت حدود ۳۰ هزار نفر که ۹۰ درصد آن‌ها سفیدپوست هستند در حدود ۴۰ کیلومتری شمال شیکاگو در ایالت ایلینوی، باعث وحشت مردم شد. صدها نفر از راهپیمایان از جمله والدینی که با کالسکه کودکانشان در مراسم شرکت کرده بودند  از صحنه فرار کردند.

پلیس تیرانداز را به عنوان رابرت ‌ای کریمو ۲۲ ساله شناسایی کرده است.

کریستوفر کوولی، سخنگوی گروه ویژه جنایت کانتی لیک به خبرنگاران گفت ضارب ظاهراً از یک تفنگ پرقدرت برای شلیک از نقطه‌ای کور در بالای ساختمان استفاده کرده است.

 این تیراندازی در حالی رخ می‌دهد که ایالات متحده در تلاش است تا از افزایش خشونت‌های اسلحه جلوگیری کند و پس از یک رشته حوادث مرگبار اخیر، از جمله قتل عام در مدرسه ابتدایی تگزاس، درخواست‌ها برای وضع مقررات سختگیرانه‌تر سلاح در این کشور افزایش یافته است.

نانسی روترینگ شهردار بعدازظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «جامعه ما با یک عمل خشونت‌آمیز که ما را تا بطن خود تکان داده است، وحشت‌زده شد.»

روزنامه شیکاگو سان تایمز گزارش داد که رژه روز استقلال حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی آغاز شد اما ۱۰ دقیقه بعد با شلیک چند گلوله ناگهان متوقف شد.

 لو جوگمن، رئیس پلیس هایلند پارک گفت یک افسر پلیس ضارب را در حدود ۸ کیلومتری  شمال صحنه تیراندازی، چند ساعت پس از انتشار عکس مرد و تصویری از خودروی او شناسایی و بازداشت کرده است.

پلیس اعلام کرد که نمی‌داند انگیزه تیراندازی در پارک هایلند چیست.

نیکلاس تولدو، مردی در سال‌های پایانی ۷۰ سالگی، اولین قربانی بود که تا اواخر روز دوشنبه توسط خانواده‌اش شناسایی شد. خانواده این فرد در بیانیه‌ای به رسانه‌های محلی گفتند که او روی ویلچر نشسته بود و در اصل نمی‌خواست در مراسم رژه شرکت کند، اما او نیاز به مراقبت تمام وقت داشت و از این رو خانواده‌اش او را به جشن خیابانی بردند.

نوه او زوچیل تولدو گفت:

«پدربزرگ من نیکلاس تولدو، پدر ۸ فرزند و پدربزرگ خیلی‌ها، امروز صبح ۴ ژوئیه ما را ترک کرد. یک روز سرگرم کننده خانوادگی برای همه ما به یک کابوس وحشتناک تبدیل شد.»

یکی دیگر از قربانیان جکی ساندهیم، معلم کنیسه محلی در هایلند پارک بود.  

روبرتو ولاسکو، مدیر امور آمریکای شمالی مکزیک روز دوشنبه در توییتر گفت که سومین مرد کشته شده یک شهروند مکزیکی است. او گفت که دو مکزیکی دیگر زخمی شدند.

۲۶ تن از مجروحان در مرکز بهداشت دانشگاه نورثشور تحت درمان قرار دارند.  دکتر بریگام تمپل، رئیس اورژانس این مرکز درمانی گفت همه به جز یک مورد زخمی شده بودند. سن آنها بین ۸ تا ۸۵ سال بود و چهار یا پنج تن از مجروحان هم کودک‌اند. برخی از مجروحان به بیمارستان‌های دیگر منتقل شدند.

جی بی پریتزکر، فرماندار ایلینویز در یک کنفرانس خبری گفت:

«من خشمگین هستم. لازم نیست چنین اتفاقاتی بیفتد. ما فقط یک بار در سال چهارم ژوئیه را جشن می‌گیریم، تیراندازی‌های دسته‌جمعی اما به یک سنت هفتگی – بله، به یک سنت هفتگی – تبدیل شده است.»

برد اشنایدر، نماینده کنگره آمریکا که  حوزه انتخاباتی او شامل پارک هایلند است، گفت او و تیم انتخاباتی‌اش در آغاز رژه زمانی که تیراندازی شروع شد، گرد هم آمده بودند. او در توییتر نوشت:

«من به انجام هر کاری که بتوانم برای امن‌تر کردن فرزندان‌تان، شهرها و کشورمان انجام دهم متعهدم. دیگر بس است!»

لوری لایت فوت، شهردار شیکاگو نیز گفت که این حمله «ویرانگر» بود.

این تیراندازی احتمالاً در آمریکا به بحث‌ها در مورد کنترل اسلحه دامن می‌زند.

پس از تیراندازی‌ها در دبستانی در شهر اوالد و در سوپرمارکتی در بوفالو، کنگره ماه گذشته اولین اصلاحاتی را در قانون سلاح اعمال کرد.  

این قانون فروش تفنگ‌های تهاجمی را ممنوع نمی‌کند، اما با اجازه دادن به دسترسی به اطلاعات مربوط به جرایم مهم ارتکابی توسط نوجوانان، اقدامات پیشگیرانه‌ای را در نظر گرفته است.