روسیه با آتش توپخانه، حملات موشکی و تانک اطراف خارکف، دومین شهر بزرگ اوکراین را هدف گرفته و شهرهایی در شرق اوکراین  را به تو‍پ بسته است. به گفته مقام‌های اوکراینی حمله موشکی روسیه به آپارتمانی در چاسیویار ۱۸ کشته برجای گذاشت.

شنبه شب در جریان اصابت موشکی به یک ساختمان پنج طبقه در شهر چاسیویار در استان شرقی دونتسک ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند تا صبح دوشنبه شمار کشته‌شدگان این حمله به ۱۸ نفر رسیده بود.

رئیس ستاد مشترک ارتش اوکراین حمله شنبه شب را «اقدام تروریستی دیگری» نامید و گفت روسیه باید به عنوان یک کشور حامی تروریسم شناخته شود.

آوار ساختمان چند طبقه ای که در حمله موشکی روسیه در شهر چاسیویار ویران شد. ژوئیه ۲۰۲۲- عکس از خبرگزاری فرانسه

روسیه هدف گرفتن غیر نظامیان را تکذیب می‌کند، اما شهرها و روستاها  اوکراینی بارها هدف خمپاره‌ها و توپ باران روسیه واقع شده‌اند.

نبرد در دیگر مناطق اوکراین نیز ادامه دارد،  پاولو کریلنکو،  فرماندار استان دونتسک در تلگرام نوشت که یک موشک‌ روسی به دروژکیفکا- شهری پشت خط مقدم-  اصابت کرده و برخی از دیگر مناطق اطراف نیز توپ باران شده‌اند.

فرماندار لوهانسک نیز در کانال تلگرامی خود نوشت نیروهای روسی در مناطق اطراف روستای بیلوهوریکا در ۵۰ کیلومتری شرق اسلوفیانسک تجمع کرده و از آن‌جا مناطق مسکونی و استحکامات اطراف را هدف توپ‌باران و حملات هوایی خود قرار می‌دهند.

معاون نخست وزیری اوکراین روز یک شنبه ۱۰ ژوئیه از غیرنظامیان خواست تا مناطق جنوبی تحت اشغال روسیه در خرسون را تخلیه کنند. این در حالی‌است که نیروهای اوکراینی برای ضد حمله آماده می شوند.

خبرگزاری روسی تاس به نقل از جدایی طلبان طرفدار روسیه نوشت که نیروهای اوکراینی محلات مسکونی در شهر دونتسک را توپ باران کرده‌اند.

سازمان ملل متحد به تازگی در گزارشی هم نیروهای روسیه و هم اوکراین را به نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بشردوستانه در اوکراین متهم کرد.

میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، در ژنو دو طرف متخاصم را به جابه‌جایی مواضع نظامی در نزدیکی ساختمان‌های غیرنظامی و استفاده از «سپر انسانی» متهم کرد.

او همچنین گفت اسیران جنگی بدون پاسخگویی مسئولان مورد بدرفتاری و شکنجه قرار می‌گیرند. موارد تجاوز جنسی و سایر خشونت‌های جنسی نیز در مناطق تحت کنترل روسیه و اوکراین ثبت شده است.

وزارت دفاع بریتانیا در گزارشی می‌گویدکه در جریان درگیری‌های اخیر در دو روز آخر هفته اوکراین و  روسیه هیچکدام پیشرفت زمینی و تصرف اراضی نداشته‌اند.

گزارش اطلاعاتی وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید که تا یکشنبه ده ژوئیه روسیه به توپ باران مناطق شمالی دونباس ادامه داد اما هیچ پیشروی زمینی نداشته است. بر اساس همین گزارش نیروهای اوکراینی هم در شمال شرقی خرسون حملاتی را انجام دادند که این عملیات نیز به پیشروی زمینی منجر نشد.