به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، یک شهروند هلندی به نام «کیس لونِنبورخ» در ایران زندانی شده است.

بر اساس گزارش هرانا، اتهام این شهروند هلندی «تبانی علیه امنیت ملی» عنوان شده که بر همین اساس به پنج سال زندان محکوم شده است.

زمانه در تماسی با وزارت خارجه هلند خواستار تایید بازداشت اتباع هلندی که در حال حاضر در ایران به‌سر می‌برند شد، اما وزارت خارجه هلند از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد، و بازداشت کیس لوننبرخ را نه تایید و نه رد کرد.

به گزارش هرانا لونِنبورخ در حال گذراندن دوران محکومیت پنج ساله خود در بند ۸ زندان اوین است.

ایران در ماه‌های گذشته چندین شهروند اروپایی را به اتهام‌های مشابه بازداشت و زندانی کرده است، از جمله ماسیج والچاک، استاد لهستانی دانشگاه کوپرنیک، که به سه سال زندان محکوم شده و اولیویه وانده کاستیل، یک امدادگر بلژیکی که حدود پنج ماه پیش بازداشت شده بود.

وینسنت فان کویکنبورنه، وزیر دادگستری بلژیک تایید کرد که ایران در چهار ماه گذشته یک مرد بلژیکی را به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرده است.

وزارت امور خارجه جمهوری لهستان نیز دستگیری ماسیج والچاک را تایید کرده است.

در ماه‌های گذشته بازداشت اتباع اروپایی در ایران افزایش پیدا کرده است. بسیاری بازداشت امدادگر بلژیکی را در راستای فشارهای جمهوری اسلامی به کشور بلژیک به منظور ازادی اسدالله اسدی، کاردار سوم سفارت ایران در وین می‌دانند که به اتهام «اقدام علمیات تروریستی» در بلژیک به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

پیش‌تر کمیسیون روابط خارجی پارلمان بلژیک نیز لایحه موسوم به «قرارداد انتقال محکومان بین ایران و بلژیک» را به تصویب رساند که بر پایه آن احتمال آزادی اسدالله اسدی را شدت می‌بخشد. اگرچه این لایحه برای اجرایی شدن نیازمند تصویب در صحن علنی پارلمان بلژیک است و قرار است در روزهای آینده مورد بررسی قرار بگیرد، اما مخالفان بسیاری دارد که آن را عدم پایندی بلژیک به تعهدات حقوق بشری و بین‌المللی می‌دانند و از آزادی اسدالله اسدی به واسطه این طرح ابراز نگرانی کرده‌اند.

وزیر دادگستری بلژیک در روزی که این لایحه در دست بررسی قرار داشت، در پاسخ به انتقادها از لایحه انتقال محکومان بین ایران و بلژیک گفت: «سرویس‌های امنیتی به صراحت می‌گویند عدم انعقاد معاهده به معنای گروگان‌های بیشتر در آینده است. این برای دفاع از منافع کشور و هموطنانمان است.»