به گفته مقام‌های اوکراینی، روسیه بامداد پنج‌شنبه، ۲۸ ژوئیه/ ۶ مرداد به زیرساخت‌های کی‌یف حمله کرده است.

الکسی کولبا، فرماندار منطقه کی‌یف، گفت یک حمله موشکی به منطقه ویشگورود در شمال پایتخت انجام شد.

در مقابل، اوکراین می‌گوید عملیات آزادسازی خرسون آغاز شده است. اوکراین پس از حمله به مسیر اصلی تدارکاتی روسیه در خرسون در روز چهارشنبه، گفته است که عملیات آزادسازی این شهر شروع شده است.

الکسی آرستویچ، مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، استراتژی این کشور برای منزوی کردن نیروهای روسیه در مناطق اشغالی را تأیید کرد و گفت نیروهای مسلح اوکراین «برنامه ویژه‌ای» برای «متفرق کردن و محاصره نیروهای نظامی روسیه» در دست دارند.

آرستویچ افزود نیروهای روسیه سه گزینه دارند: عقب‌نشینی کنند (در صورت امکان)، تسلیم شوند یا نابود شوند.

مقامات اوکراینی همچنین تأیید کردند که سربازان این کشور از راکت‌اندازهای تدارکاتی آمریکا برای آسیب رساندن به پل آنتونیفسکی استفاده کرده‌اند. این پل نقش کلیدی در ارتباط تدارکاتی قوای روسیه به شهر خرسون داشت.

زلنسکی قول داد که اوکراین پس از خاتمه جنگ، پل و سایر گذرگاه‌های منطقه خرسون را بازسازی خواهد کرد:

«ما هر کاری انجام می‌دهیم تا نیروهای اشغالگر هیچ گونه فرصت لجستیکی در کشور ما نداشته باشند.»

الکسی آرستویچ، مشاور ارشد زلنسکی روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه/ ۵ مرداد گفت نیروهای نظامی روسیه در حال «بازگشت گسترده» به سه منطقه جنوبی اوکراین هستند. به نظر می‌رسد روسیه در حال تغییر تاکتیک‌های جنگی خود و ایجاد یک خط دفاعی استراتژیک است.

آرستویچ افزود روسیه در حال اعزام نیرو به مناطق ملیتوپل و زاپوریژژیا و خرسون است.

او روز چهارشنبه در مصاحبه با تلویزیون اوکراین گفت:

«این امر ما را در موقعیتی قرار می‌دهد که قادر به آزادسازی تمام قلمرو خود و از سرگیری مذاکرات صلح نباشیم. پوتین ارتشش را به اوکراین فرستاده تا اتحاد جماهیر شوروی را بازسازی کند.»

همزمان، سفیر نروژ در سازمان ملل گفت شورای امنیت سازمان ملل نتوانسته است درباره بیانیه‌ای به اتفاق نظر برسد که از توافق هفته گذشته برای انتقال غلات و کود از اوکراین و روسیه به میلیون‌ها گرسنه در سراسر جهان حمایت می‌کند.

مونا جول سفیر نروژ به آسوشیتدپرس گفت:

«نروژ و مکزیک چندین روز تلاش کردند تا شورای امنیت را بر سر صدور یک قطع‌نامه متحد کنند و از توافق مهم برای از سرگیری صادرات غلات، مواد غذایی و کودها از طریق دریای سیاه استقبال کنند. ما متأسفیم که این امکان‌پذیر نبود.»

روسیه و اوکراین جمعه گذشته توافق‌نامه‌های جداگانه‌ای را با ترکیه و سازمان ملل امضا کردند تا راه را برای اوکراین برای صادرات ۲۲ میلیون تن غلات و سایر کالاهای کشاورزی که به دلیل تهاجم روسیه در بنادر دریای سیاه انبار شده‌اند، باز کنند.

هدف دیگر این قرارداد تضمین دسترسی نامحدود مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه به بازارهای جهانی است.

دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل گفتند روسیه به این دلیل با آخرین پیش‌نویس قطع‌نامه درباره توافق غلات مخالفت کرد که در آن به موضع آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد حمله هوایی روز شنبه به مناطق مسکونی اوکراین اشاره شده بود.