قبل از سفر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به اسرائیل و عربستان سعودی، واشنگتن اعلام کرده بود که تکمیل سامانه‌های پدافند هوایی در منطقه در دستور کار شورای امنیت ملی کاخ سفید قرار دارد. خبرگزاری رویترز در آن زمان به نقل از منابع آگاه از تلاش‌ها برای امضای یک پیمان دفاعی مشترک با کشورهای عربی به عنوان گامی در رویارویی با تحرکات و تهدیدات ایران در منطقه خبر داده بود.

بر اساس این گزارش، با متصل کردن سیستم‌های دفاع هوایی کشورهای عضو این پیمان، هدف اصلی که مقابله با حملات موشکی، راکتی و پهپادی ایران در سراسر خاورمیانه است، تحقق می‌یابد. رویترز نوشته بود چنین سیستم یکپارچه‌ای بر فن‌آوری اسرائیل استوار است.

در سفر بایدن به عربستان سعودی اجلاسی با حضور سران ۹ کشور عربی برگزار شد اما در این اجلاس کشورهای عربی نتوانستند بر سر یک ایجاد محور امنیتی در خاورمیانه با هم به توافق برسند.

به گزارش رویترز یک مقام  دولت آمریکا که از ذکر نامش خودداری کرد، بامداد جمعه ۲۹ ژوئیه/ ۷ مرداد گفت:

« سیستم یکپارچه دفاع هوایی و موشکی خاورمیانه در حال حاضر فقط یک ایده است و  هیچ چارچوبی هم برای آن وجود ندارد. اما برای رئیس جمهوری مهم بود که موضوع دفاع هوایی و موشکی یکپارچه منطقه‌ای را مطرح کند.»

این مقام دولت آمریکا در ادامه افزود:

«ما فکر می‌کنیم، با توجه به تهدید فزاینده موشک‌های بالستیک ایران، در خاورمیانه یک رویکرد شبکه‌ای‌تر، یکپارچه‌تر و مشارکتی‌تر برای دفاع موشکی ضروری است.»

سایت «نور نیوز» یکشنبه ۱۹ تیر در توئیتی نوشت اگر ایجاد شبکه یکپارچه پدافندی در منطقه، امنیت ایران را «به هر شکل به خطر بیندازد»، «قطعاً با پاسخ قاطع اولیه به نزدیک‌ترین و در دسترس‌ترین اهداف روبرو خواهد شد».

به نوشته نور نیوز ایجاد شبکه یکپارچه پدافندی در منطقه «از سوی آمریکا و با مشارکت، هدایت و مدیریت پنهان» اسرائیل، یک «اقدام تهدیدآمیز است».

عربستان سعودی و امارات متحده عربی از شرایط ایالات متحده در زمینه فروش تسلیحات تهاجمی ناامید شده‌اند. این دو کشور همچنین از کنار گذاشتن آنها از مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در مورد احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ خشمگین‌اند. عربستان و امارات متحده عربی توافق هسته‌ای را کافی نمی‌دانند و خواهان گفت‌وگو با ایران درباره نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی و برنامه موشکی سپاه پاسداران‌اند.

اسرائیل که در این نگرانی‌ها با عربستان و امارات همسوست، امیدوار بود که سفر بایدن به جده، زمینه‌ساز عادی‌سازی روابط آن کشور با عربستان سعودی باشد.   

در طول این سفر، عربستان سعودی اعلام کرد که حریم هوایی خود را به روی همه شرکت‌های هواپیمایی اسرائیل باز می‌کند. وزیر خارجه عربستان سعودی اما بعداً اعلام کرد که این اقدام مقدمه‌ای برای گام‌های بعدی نیست و او از هیچ بحثی در مورد اتحاد دفاعی بین کشورهای خلیج فارس و اسرائیل آگاه نیست.

جمهوری اسلامی ایران واشنگتن را به «ایران هراسی» برای ایجاد تنش منطقه‌ای در سفر بایدن متهم کرد.