تنش‌ها پس از یک شب حمله متقابل بین نوار غزه و اسرائیل همچنان بالاست.

پس از کشته شدن حداقل ۱۰ نفر در حملات هوایی اسرائیل، ده‌ها راکت پرتاب شده از غزه، آسمان را روشن کرد.

تیسیر الجعبری، رهبر شبه نظامیان در میان کشته‌شدگان بود. اسرائیل گفت که این حملات به دنبال «تهدید فوری» از سوی گروه جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) او صورت گرفته است.

گروه جهاد اسلامی فلسطین با شلیک بیش از ۱۶۰ موشک در طول شب به اسرائیل پاسخ داد.

اکثر آنها توسط سپر دفاع موشکی گنبد آهنین اسرائیل رهگیری شدند، اما آژیر خطر در تعدادی از شهرهای اسرائیل در طول شب به صدا درآمد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که حملات راکتی علیه مواضع متعدد شبه نظامیان در غزه را از سر گرفته و حملات را تا ساعات اولیه صبح ادامه دادند.

روز شنبه، اسرائیل اعلام کرد که ۱۹ عضو گروه جهاد اسلامی فلسطین را در حملاتی در سراسر کرانه باختری دستگیر کرده است.

تبادل آتش شبانه، جدی‌ترین دور تشدید تنش از زمان جنگ ۱۱ روزه ماه مه ۲۰۲۱ است که در جریان آن بیش از ۲۰۰ فلسطینی و ده‌ها اسرائیلی قبل از توافق آتش‌بس کشته شدند.

مصر که در گذشته به عنوان میانجی بین دو طرف عمل کرده است، پیشنهاد کرد یک بار دیگر به عنوان میانجی عمل کند تا از تشدید بیشتر تنش جلوگیری کند.

رسانه‌های مصری گفتند که مقامات قاهره روز شنبه برای میزبانی از یک هیات از نمایندگان گروه جهاد اسلامی فلسطین به عنوان بخشی از این روند آماده می‌شوند.

لائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل با اشاره به حمله اولیه در روز جمعه گفت: «اسرائیل یک عملیات ضد تروریستی دقیق علیه یک تهدید فوری انجام داد.»

ارتش اسرائیل گفت که حملاتش مکان‌های مرتبط با گروه جهاد اسلامی فلسطین از جمله برج مرتفع فلسطین در شهر غزه را هدف قرار داده است.

ارتش اسرائیل همچنین تیسیر الجعبری یک فرمانده ارشد در گروه جهاد اسلامی فلسطین را به انجام «حملات تروریستی متعدد» علیه اسرائیلی‌ها متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات غزه گفته‌اند که ۷۹ نفر دیگر نیز در درگیری‌ها زخمی شدند.