هوشنگ پوربابایی، وکیل مصطفی تاجزاده، زندانی سیاسی اصلاح‌طلب، اعلام کرد که قرار بود روز گذشته سه‌شنبه ۱۸ مرداد با موافقت دادگاه، با تاجزاده دیدار کند اما «به دلیل تداخل وقتی که با دادگاهی دیگر به وجود آمد»، موفق به این کار نشد. پوربابایی افزود امروز چهارشنبه ۱۹ مرداد به ملاقات او خواهد رفت.

هوشنگ پوربابایی همچنین گفت:

«باید دید که بعد از این ملاقات، آیا آقای تاجزاده اصلاً حاضر به دفاع در پرونده اتهامی مربوط به خود خواهند شد یا خیر؟»

مصطفی تاجزاده عصر روز جمعه ۱۷ تیر سال جاری، به اتهام اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور و شر اکاذیب جهت تشویش اذهان عمومی بازداشت شد.

فخرالسادات محتشمی‌پور، همسر تاجزاده نیز به وب‌سایت «جماران» گفت همسرش پس از دو هفته، روز گذشته با دخترشان تماس تلفنی گرفته و تاکید کرده است که «به دلیل قبول نداشتن این اشخاص و سازوکارها»، در دادگاهشان شرکت نمی‌کند.

به‌گفته محتشمی‌پور، تاجزاده همچنان در سلول انفرادی دوـ الف زندان اوین به‌سر می‌برد و‌ از اول مردادماه جاری در اعتراض به عدم تشکیل دادگاه و‌ تعیین تکلیفش در «روزه‌داری به‌سر می‌برد و‌ نگهداری خود در زندان عمومی را تکذیب کردند.

او در این تماس تلفنی همچنین از بالارفتن فشار خونش در روزهای اخیر خبر داد و گفته است همه کتاب‌هایی که برایش فرستاده‌اند به او تحویل نداده‌اند.

فخرالسادات محتشمی‌پور مسئولان امنیتی و‌ قضایی و‌ مقام‌های عالی نظام را مسئول حفظ جان همسرش دانست و گفت «اگر کوچکترین خطری او را تهدید کنند، باید پاسخگو باشند».

عصر دوشنبه ۱۷ مرداد جمعی از اصلاح‌طلبان به خانه مصطفی تاجزاده رفتند و با فخرالسادات محتشمی‌پور دیدار کردند. حاضران در این دیدار ابراز نگرانی خود را از بازداشت تاجزاده اعلام کردند.

مصطفی تاجزاده در سال گذشته خود را کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری کرده بود. شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرد. او در دوره اخیر در بیانیه‌ها و بحث‌هایش در کلاب‌هاوس، ضمن ماندن بر موضع اصلاح‌طلبانه‌اش، مستقیماً سیدعلی خامنه‌ای، ولی فقیه نظام را مورد خطاب پرسشگر و انتقادی خود قرار می‌داد.