روسیه اعلام کرد که سامانه‌های دفاع هوایی در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا مستقر کرده است. یوگنی بالیتسکی، رئیس اداره نظامی مسکو در منطقه به تلویزیون دولتی روسیه گفت «سامانه‌های دفاع ضدهوایی نیروگاه تقویت خواهد شد».

در چند روز گذشته اوکراین و روسیه بارها یکدیگر را به گلوله‌باران نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا متهم کرده‌اند. سازمان ملل متحد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگرانی شدید خود را از خطر وقوع حادثه در این بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا ابراز کردند.

بالیتسکی گفت نیروگاه در حال حاضر به‌طور عادی کار می‌کند و آسیب‌های وارد شده به خطوط برق و کوره‌ها تعمیر شده است.

ایالات متحده آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که تاکنون هیچ تشعشع رادیواکتیوی در خارج از نیروگاه مشاهده نشده است.

اوکراین: حملات به نزدیکی نیروگاه

والنتین رزنیچنکو، فرماندار منطقه دنی‌پروپتروفسک در همسایگی زاپوریژیا، از حمله روسیه به نزدیکی نیروگاه خبر داد. به‌گفته او بیش از ۱۲۰ راکت به سمت شهر نیکوپل شلیک شد و خانه‌های مسکونی و کارخانه‌های صنعتی در روستای روبه‌روی نیروگاه زاپوریژیا در ساحل دیگر رود دنیپر آسیب دیدند.

منابع اوکراینی می‌گویند در ۲۴ ساعت گذشته سه غیرنظامی کشته و ۲۳ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

درخواست روسیه از شورای امنیت سازمان ملل

روسیه از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قرار است گزارشی درباره نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا ارائه کند، درخواست مشارکت کرده است.

یک دیپلمات روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت روسیه در رابطه با حملات اوکراین به نیروگاه اتمی ان‌پی‌پی زاپوریژیا درخواست جلسه شورای امنیت سازمان ملل در فردا، پنج‌شنبه ۲۰ مرداد / ۱۱ اوت را داده است.

این منبع آگاه گفت:

«روسیه از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده است که در بعدازظهر ۱۱ اوت جلسه توجیهی در رابطه با حملات اخیر اوکراین به نیروگاه زاپوریژیا و پیامدهای فاجعه‌بار احتمالی آن برگزار شود.»

خبرگزاری تاس روسیه نوشته که مسکو از رافائل گروسی درخواست کرده است تا گزارشی در این‌باره ارائه کند.

روسیه می‌گوید نیروهای دولتی کی‌یف بارها حملاتی را به منطقه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا با شش راکتور فعال، انجام داده‌اند. به‌گفته مسکو، در ۱۶ مرداد / ۷ اوت، ارتش اوکراین نیروگاه را گلوله‌باران کرد و مخزن سوخت هسته‌ای مصرف‌شده را هدف قرار داد. اداره نظامی-غیرنظامی منطقه زاپروژیا که طرفدار روسیه است گفت رژیم کی‌یف یک راکت ۲۲۰ میلی‌متری اوراگان را با مهمات خوشه‌ای به این نیروگاه شلیک کرده و به ساختمان‌های اداری سایت و منطقه مجاور مخزن آن آسیب رسانده است.

این اداره می‌گوید پیش از آن، ارتش اوکراین در روزهای ۱۴ و ۱۵ مرداد (۵ و ۶ اوت)، نیروگاه زاپروژیا را بمباران کرده بود.

نیروگاه هسته‌ای ان‌پی‌پی زاپوریژیا در مارس ۲۰۲۲ به کنترل ارتش روسیه در آمد. به‌گفته خبرگزاری تاس، این نیروگاه در حال حاضر با ظرفیت ۷۰ درصد کار می‌کند.

درگیری‌های نظامی در دونتسک و خرسون

مقام‌های اوکراینی از حملات خشونت‌آمیز نیروهای روسی در مناطق اطراف شهر دونتسک در شرق اوکراین خبر می‌دهند. پاولو کیریلنکو، فرماندار منطقه دونتسک به تلویزیون اوکراین گفت «وضعیت در منطقه متشنج است و کل خط مقدم زیر آتش دائمی است».

الکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهوری اوکراین گفت نیروهای این کشور یک شهر در نزدیکی خارکف (خارکیف) را پس گرفتند.

درگیری‌های شدید از جنوب این کشور نیز گزارش می‌شود. واحدهای اوکراینی دوباره به پل‌هایی در سراسر رود دنیپر که ارتش روسیه برای تدارکات خود در خرسون اشغالی به آن‌ها نیاز دارد، حمله کردند.

روز گذشته، پس از وقوع انفجارهایی در پایگاه‌های نظامی روسیه در شبه‌جزیره کریمه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بدون اشاره مستقیم به این رویداد گفت:

«امروز، به‌درستی بیشتر توجه‌ها به سمت کریمه است، چرا که این شبه‌جزیره بخشی از اوکراین است و ما از آن دست نمی‌کشیم.»

زلنسکی با تأکید بر این‌که «جنگ با کریمه آغاز شده است و با [آزاد سازی] کریمه پایان می‌یابد»، اعلام کرد که کی‌یف از تمام ابزارهای ضروری برای دستیابی به این هدف استفاده خواهد کرد.

میخائیلو پودولیاک مشاور ارشد زلنسکی اما هرگونه ارتباط اوکراین با انفجارهای روز گذشته در پایگاه‌های نظامی روسیه در کریمه را رد کرد.

صادرات غلات ادامه دارد

توافق بین روسیه، اوکراین، سازمان ملل و ترکیه در مورد صادرات غلات از اوکراین همچنان رعایت می‌شود.

به‌تازگی دو کشتی باری دیگر با مجموع ۷۰ هزار تن غلات از بندر چورنومورسک دریای سیاه خارج شدند.

به‌گفته اوکراین، حدود پنج هزار و ۳۰۰ تن از آن باید به ترکیه و ۶۵ هزار تن باقی‌مانده به کره جنوبی ارسال شود.

دوشنبه ۱۷ مرداد / ۸ اوت اولین کشتی با محموله غلات به بندر مقصد خود رسید.