میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل پنج‌شنبه ۲۰ مرداد / ۱۱ اوت در بیانیه‌ای نسبت به شمار زیادی از فلسطینی‌ها به‌ویژه کودکان که تا کنون توسط نیروهای اسرائیلی در اراضی اشغالی فلسطین کشته و زخمی شده‌اند، ابراز نگرانی کرد. باشله گفت:

«حدود ۴۰ کودک فلسطینی تا کنون در سال جاری در سرزمین‌های اشغالی کشته شده‌اند و در بسیاری از رویدادها به نظر می‌رسد که نیروهای اسرائیلی از نیروی مرگبار به‌گونه‌ای استفاده کرده‌اند که قوانین بین‌المللی حقوق بشر را نقض می‌کند.»

مسئول حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ خود افزود:

«آزار رساندن به هر کودکی در جریان درگیری‌ها عمیقاً آزاردهنده است و کشتن و معلول کردن بسیاری از کودکان در سال جاری بی‌وجدانی است.»

بر اساس این بیانیه، تنها در هفته گذشته، ۱۹ کودک فلسطینی در اراضی اشغالی فلسطین کشته شدند و تعداد کودکان قربانی از ابتدای سال به ۳۷ نفر رسید.

۱۷ کودک در حملات آخر هفته گذشته اسرائیل به غزه کشته شدند و دو کودک دیگر نیز روز سه‌شنبه در عملیات اسرائیل در کرانه باختری اشغالی کشته شدند.

نیروهای اسرائیلی بمباران غزه، ویران کردن ساختمان‌ها و حمله به اردوگاه‌های آوارگان در این منطقه را آغاز کردند و گفتند این حمله اعضای گروه مسلح جهاد اسلامی از جمله فرماندهان ارشد این گروه را هدف قرار داده است. مقامات فلسطینی اعلام کردند که اکثر کشته‌شدگان غیرنظامی بودند.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفت تلفات غیرنظامیان در حمله اسرائیل به غزه «سنگین» بود.

به‌گفته میشل باشله، قوانین بشردوستانه بین‌المللی روشن است. حملاتی که ممکن است به‌طور تصادفی منجر به کشته یا زخمی شدن غیرنظامیان یا آسیب رساندن به اماکن غیرنظامی شود، ممنوع است و چنین حملاتی باید متوقف شوند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل تأیید کرده است که از میان ۴۸ فلسطینی که در حمله سه روزه جمعه تا یکشنبه کشته شدند، دست‌کم ۲۲ نفر غیرنظامی بودند، از جمله ۱۷ کودک و چهار زن.

همچنین نزدیک به دو سوم از ۳۶۰ فلسطینی که در حمله اسرائیل مجروح شدند، غیرنظامی بودند، از جمله ۱۵۱ کودک، ۵۸ زن و ۱۹ سالمند.

اسرائیل از جمعه ۱۴ مرداد / ۵ اوت با عنوان «پیشگیری از عملیات جهاد اسلامی» غزه را هدف حملات راکتی قرار داد. بنا بر ادعای منابع اسرائیلی و تأیید جنبش جهاد اسلامی در جریان این حملات دو تن از رهبران جهاد اسلامی کشته شدند. علاوه بر این، ۴۲ تن دیگر از جمله شش کودک جانشان را در حملات شبانه از دست دادند که نیمی از آن‌ها غیرنظامی بودند. دستکم ۳۵۰ غیرنظامی هم زخمی شدند. پس از سه روز تبادل آتش و مرگ دست‌کم ۴۴ نفر، جهاد اسلامی و اسرائیل برای آتش‌بس به توافق رسیدند.

اسرائیل همچنین بامداد سه‌شنبه ۱۸ مرداد / ۹ اوت به شهر نابلس در کرانه باختری اشغالی حمله کرد و سه فلسطینی از جمله ابراهیم النابلسی، فرمانده ارشد «گردان شهدای الاقصی»، نیروی نظامی جنبش فتح را کشت. در این حمله بیش از ۶۰ نفر دیگر زخمی شدند.