در حالی که کی‌یف از حمله سایبری «بی‌سابقه» به وب‌سایت آژانس انرژی هسته‌ای خود خبر داد، مقام‌های اوکراین اعلام کردند، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز پنج‌شنبه ۱۸ اوت/ ۲۷ مرداد به این کشور سفر خواهند کرد.

دیدار گوترش و اردوغان با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین احتمالا برای تقویت توافقی است که ماه گذشته با میانجیگری سازمان ملل متحد و ترکیه به دست آمد تا عرضه غلات اوکراین به بازارهای جهانی از سرگرفته شود.

گوترش روز پنجشنبه در شهر لویو در غرب اوکراین با ولودیمیر زلنسکی و رجب طیب اردوغان دیدار خواهد کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، گفت که در این دیدار بر یافتن راه‌حل سیاسی برای جنگ اوکراین تمرکز خواهد شد.

پس از پایان این نشست،گوترش روز جمعه از شهر بندری اودسا در جنوب اوکراین -یکی از سه بندری که در توافق برای صادرات غلات تعیین شده است- پیش از عزیمت به ترکیه بازدید خواهد کرد.

وزارت زیرساخت اوکراین گفت با اجرایی شدن توافق صدور غلات، اولین کشتی تحت اجاره سازمان ملل روز سه شنبه از بندر پیودنی اوکراین به سمت اتیوپی حرکت کرد.

این کشتی که ۲۳ هزار تن گندم حمل می‌کرد، توانست پس از ایجاد دالان‌های امن از میان مین‌های دریایی که اوکراین در سواحلش کار گذاشته است، از پیودنی خارج شود.

اوکراین گفته است که امیدوار است دو یا سه محموله مشابه به‌زودی ارسال شود.

در حالی که تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ ادامه دارد، آژانس هسته‌ای اوکراین از یک حمله سایبری بزرگ به وب‌سایت خود خبر داد، اما گفت که این حمله نتوانست اختلالی در عملکرد نیروگاه‌های هسته‌ای ایجاد کند.

آژانس هسته‌ای اوکراین، حمله سایبری انجام شده را «قوی‌ترین حمله سایبری از زمان آغاز تهاجم روسیه» خواند و گفت که داده‌ّ‌هایی در اختیار دارد که منشا حمله را روسیه نشان می‌دهد.

انفجار در کریمه

همچنین روز سه‌شنبه، روسیه ادعا کرد که انفجارهایی در یک تأسیسات نظامی در شبه‌جزیره کریمه تحت کنترل کرملین رخ داد که در نتیجه آن به زیرساخت‌های برق آسیب رسیده است. روسیه این انفجارها را نتیجه یک «خرابکاری» خواند.

وزارت دفاع روسیه گفت که انفجارها در کریمه به زیرساخت‌های غیرنظامی، «از جمله خطوط برق، نیروگاه، خط آهن و ساختمان‌های مسکونی» آسیب رساند.

این انفجارها یک هفته پس از کشته شدن حداقل یک نفر در انفجارهای مشابه در یک پایگاه هوایی روسیه در کریمه روی داد.

اوکراین مستقیماً مسئولیت هر دو حادثه را برعهده نگرفته است، اما مقامات ارشد و ارتش روسیه تلویحاً دخالت اوکراین را اعلام کرده‌اند.

میخائیلو پودولیاک، دستیار رئیس جمهوری اوکراین، گفت که این انفجارها احتمالاً به زیرساخت‌های تأمین انرژی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا آسیب رسانده است.

کی‌یف و مسکو در مورد یک سری حملات در ماه جاری به زاپوریژیا که بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا است، یکدیگر را متهم می‌کنند.

حال سخنگوی سازمان ملل متحد، گفت که او «شکی ندارد که موضوع نیروگاه‌های هسته‌ای» در نشست روز پنجشنبه در لویو مطرح خواهد شد.

روسیه در سال ۲۰۱۴ کریمه را از اوکراین جدا و به خاکش ضمیمه کرد.

توپخانه دقیق آمریکا

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: «وضعیت در اوکراین نشان می‌دهد که ایالات متحده در تلاش است این درگیری را طولانی کند.»

او افزود که ایالات متحده از مردم اوکراین به عنوان «گوشت دم توپ» استفاده می‌کند.

واشنگتن به‌تازگی تسلیحات جدید و دقیقی در اختیار اوکراین گذاشته است. به ویژه توپخانه‌های دوربرد و دقیقی که به اوکراین اجازه داده است تا خطوط تدارکاتی روسیه را در اعماق قلمرو تحت کنترل مسکو مورد حمله قرار دهد.

در همین حال، در منطقه شرقی دونباس که بیشتر درگیری‌ها را شاهد بوده است، اوکراین گفت که روسیه به یک پالایشگاه نفت در شهر اخیراً تصرف شده لیسیچانسک در استان لوهانسک حمله کرده است.

اوکراین اعلام کرد که یک زن در استان دونتسک کشته شده است، استانی که همراه با لوهانسک منطقه صنعتی دونباس را تشکیل می‌دهند که اکنون عمدتاً تحت کنترل نیروهای روسیه است.

تهاجم روسیه همچنان شکاف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بین مسکو و پایتخت‌های اروپایی را عمیق‌تر می‌کند. نخست‌وزیر استونی روز سه‌شنبه گفت که دولت او تصمیم گرفته است تمام یادبودهای تاریخی دوران شوروی را از فضاهای عمومی این کشور حذف کند.

در همین حال، فنلاند برنامه‌های خود را برای محدود کردن صدور ویزای توریستی روسیه به ۱۰ درصد حجم فعلی از ماه سپتامبر اعلام کرد.