ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران چهارشنبه ۲۶ مرداد گفت:

«جمهوری اسلامی ایران به‌صورت مستقل از برجام، بارها از کانال‌های مختلف آمادگی خود را برای پرداختن به مسأله زندانیان، به طرف آمریکایی اعلام کرده است.»

کنعانی افزود:

«جای تعجب است که طرف آمریکایی به جای عمل و رفع موانع در این زمینه، صرفاً به اجرای نمایش‌های تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد. آمریکا باید شهروندان ایرانی زندانی را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کند.»

روز سه‌شنبه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در توئیتی نوشت سیامک نمازی اکنون دو هزار و ۵۰۰ روز است که در ایران «ناعادلانه بازداشت» شه است و واشنگتن مصمم است آزادی همه آمریکایی‌هایی را که در دست دشمن خاورمیانه‌ای خود در دست دارند، تأمین کند.

تهران خواهان آزادی بیش از ۱۲ ایرانی در ایالات متحده، از جمله هفت ایرانی-آمریکایی دوتابعیتی، دو ایرانی با اقامت دائم ایالات متحده و چهار شهروند ایرانی بدون وضعیت قانونی در آمریکا است.

در همین حال، روز چهارشنبه محمود عباس‌زاده مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:

«در روابط بین‌الملل این امری مرسوم است و غیر طبیعی نیست که چند نفر زندانی بین دو کشور مبادله شوند. معمولاً همه کشورها با هم تبادل زندانیان دارند. ایران و آمریکا دو کشور هستند که متقابلاً زندانی‌هایی دارند. از طرف دیگر در حاشیه مذاکرات یک نوع مذاکره غیرمستقیم و باواسطه با آمریکایی‌ها داشتیم، پس بعید نیست و طبیعی است.»

طی سال‌های گذشته شمار زیادی از شهروندان آمریکایی و آمریکایی-‌ایرانی در ایران بازداشت شده‌اند. سیامک نمازی، و پدرش، باقر نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و کارن وفاداری از شهروندان دوتابعیتی ایرانی-‌آمریکایی هستند که در ایران به حبس‌های طولانی محکوم شدند. باقر نمازی در حال حاضر ممنوع‌الخروج است.

روز گذشته، سه‌شنبه ۲۵ مرداد / ۱۶ اوت بابک نمازی، برادر سیامک نمازی، به‌مناسبت دو هزار و پانصدمین روز بازداشت برادرش در زندان‌های جمهوری اسلامی در نامه‌ای از دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواست تا برای آزادی سیامک و رفع ممنوع‌الخروجی پدرش تلاشی بیشتری کند.

بابک نمازی نوشت دولت آمریکا متعهد است هر چه در توان دارد برای حمایت و حفاظت از شهروندان گروگان‌ خود به‌کار ببندد؛ تعهدی که طی هفت سال گذشته نتوانسته است منجر به آزادی برادرش از زندان و رفع ممنوع‌الخروجی پدر ۸۵ ساله‌اش از ایران شود.

جرد جنسر، وکیل خانواده نمازی‌ها نیز روز گذشته در توئیتی نامه جدید سیامک نمازی را منتشر کرد. او در این نامه نوشته است:

«امروز سرنوشت من موقوف به مذاکرات هسته‌ای و آزادی‌ام مشروط به موفقیت مذاکرات است و حتی درخواست خانواده‌های ما برای ملاقات با آقای بایدن و نامه‌های‌مان به او بی‌پاسخ مانده است.»

برخی از سناتورهای آمریکایی نیز با انتشار پیام‌های توئیتری خواهان آزادی سیامک نمازی و رفع ممنوع‌الخروجی پدرش از ایران شدند.